Sabahattin Ali'nin 'Kuyucaklı Yusuf' adlı romanında yapı ve kullanım bakımından cümle
Sentence in terms of structure and use in Sabahattin Ali's novel 'kuyucakli Yusuf'
- Tez No: 832403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde Sabahattin Ali'nin“Kuyucaklı Yusuf”adlı romanındaki cümlelerin yapı ve kullanım özellikleri incelenmiştir. Çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır:“Giriş”bölümünde, kaynaklarda karşımıza çıkan cümle tasniflerine yer verilmiş; bu tasnifler arasındaki ortak ve farklı noktalar tespit edilmeye çalışmış ve özellikle ihtilaflı noktalar üzerinde durularak bir yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır.“Eserdeki Cümlelerin Yapı ve Kullanım Özellikleri”başlığını taşıyan ana bölümde incelenen örnekler, bir cümlenin kendi iç yapısında gösterebileceği özellikler ile başka bir cümleyle kurabileceği sıralanma veya bağlanma gibi ilgiler göz önünde bulundurularak“Yapı Bakımından Cümleler”ve“Kullanım Bakımından Cümleler”şeklinde iki başlık hâlinde ele alınmıştır.“Yapı Bakımından Cümleler”bölümünde eserde yer alan cümleler,“basit”veya“birleşik”olma özelliğine göre iki grupta incelenmiştir. Bir yan cümle ve iç cümle bulundurmayan örnekler“basit cümle”olarak ele alınmıştır.“Birleşik cümleler”ise bir yan cümle ve/veya iç cümle bulundurma özelliğine göre“girişik-birleşik cümleler”,“iç-içe birleşik cümleler”ve“karmaşık birleşik cümleler”şeklinde üç grup hâlinde incelenmiş ve tüm bu cümle türleriyle ilgili dikkat çeken noktalar, sistemli bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır.“Kullanım Bakımından Cümleler”bölümünde ise basit veya birleşik yapıdaki birden fazla cümlenin bağlaçlar vasıtasıyla peş peşe sıralanma veya birbirine bağlanma durumu incelenmiştir. Bu bağlamda,“sıralı cümle dizisi”ve“bağlı cümle dizisi”şeklinde iki farklı cümle topluluğu üzerinde durulmuş ve böylece, aynı veya farklı yapıdaki cümlelerin bu oluşum içinde nasıl kullanıldığına dair eserde dikkat çeken hususlara bu başlık altında yer verilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise incelenen örneklerle ilgili genel değerlendirmeler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structures and usage properties of sentences from the novel“Kuyucaklı Yusuf”by Sabahattin Ali are studied. The study primarily consists of three sections: In the“Introduction”section, sentence classifications that we encounter in the resources are included; the commonalities and differences between these classifications are established, and a roadmap is made by focusing on controversial aspects. By taking the properties that a sentence can show in its inner structure and features such as sequences and connections it can establish with another sentence into consideration, the examples that are studied In the main section, named“Structure and Usage Properties of the Sentences from the Work”, are discussed under the two titles“Sentences by Structure”and“Sentences by Usage”. The sentences that are included in the“Sentences by Structure”section are divided into two categories:“simple”and“compound”. Examples that do not include a subclause or inner clause are studied as“simple clause”. By their aspect of including a subclause and/or an inner clause,“compound clauses”are studied in the three groups“complex compound sentences”,“concentric compound sentences”and“elaborate compound sentences”, and points of interest regarding all these sentence types are aimed to be presented systematically. In the“Sentences by Usage”section, the case of multiple sentences, simple or compound, being lined up sequentially and getting connected to one another, is studied. In this context, two sentence groups, named“sequential sentence string”and“complex sentence string”, are emphasized and as a result, salient cases regarding how sentences, with same or different structures, are used according to this formation are included under this section. In the“Conclusion”section, general evaluations regarding the studied examples are presented.