Direkli Sarıkaya köyü monografisi (Sivas ili Yıldızeli ilçesi)
Direkli Sarikaya village monography (Sivas province Yildizeli district)
- Tez No: 832501
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Direkli Sarıkaya Köyü esas alınarak hazırlanan bu çalışma, kültürel değerlerin geçmişten günümüze kadar köyde yaşayan insanlar tarafından korunduğu ve uygulandığını göstermektedir. Her ne kadar zamana ve mekâna göre bünyesinde barındırdığı unsurlar değişikliğe uğrasa da köy ahalisi tarafından yapılan çeşitli inanç, pratik ve uygulamalar canlılığını korumaktadır. Modern dünya algısı, gelişen teknoloji ve sanayileşmenin getirdiği bedensel ve zihinsel göç dalgaları bu kültürel ögelerin unutulmasına ve uygulanmamasına zemin hazırlamıştır. Köy ahalisi tarafından geçmiş zaman kipli anlatımlara konu olan pratik ve uygulamalar ile sözlü anlatım türleri günümüzde temel ihtiyaçları karşılarken alışkanlıklar noktasında anlık kullanımlarla sınırlandırılmıştır. Çalışma halk kültürüne ait bilgilerin günümüzde de varlığını koruyup korumadığı sorusundan hareketle kültürel bellekte konaklayan bu unsurları günyüzüne çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Kaynak Kişi'ler ile görüşmeler yapılarak sözde kalan geleneksel kültür ögeleri kayıt altına alınarak somut bir hâle getirilmiştir. Eski Türk kültüründen izler taşıyan Sarıkaya Köyü, halk kültürünün kaybolmasını önlemek ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlaması açısından önemlidir. Bu nedenle araştırmanın kapsamı olarak söz konusu bölge tercih edilmiştir. Sözlü kültür ögelerinin yazı ile kayıt altına alınması bu unsurların kaybolmasını engellemektedir. Çalışma yöntemi olarak kullanılan sahada derleme metodunun bir katkısı da geçmişten günümüze uygulanan farklı pratikleri kayıt altına almak ve onların yaşatılmasını sağlamaktır. Hazırlanan çalışmada başta kültürel ögeler olmakla birlikte Direkli Sarıkaya Köyü'nün tarihi, coğrafyası, ekonomisi, inanç yapısı, geçiş dönemleri, giyim kuşam, halk hekimliği, halk takvimi, halk ölçüleri, kutsal kabul edilen yerler, çocuk ve genç oyunları, halk mutfağı sözlü edebiyat türleri, sülale ve arazi isimleri ile yörede kullanılan kelimeler doğal ortamında kaynak kişiler ile yüz yüze görüşülerek kayıt altına alınmış ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, based on Direkli Sarıkaya Village, shows that cultural values have been preserved and practiced by the people living in the village from past to present. Although the elements it contains change according to time and place, various beliefs, practices and practices made by the village people maintain their vitality. The perception of the modern world, the developing technology and the waves of physical and mental migration brought about by industrialization have laid the groundwork for these cultural elements to be forgotten and not applied. While the practices and practices that are the subject of the past tense expressions by the village people meet the basic needs today, they are limited to instant uses in terms of habits. The study was carried out in order to bring to light these elements that reside in the cultural memory, based on the question of whether the information belonging to folk culture still exists today. The so-called traditional cultural elements were recorded and made concrete by interviews with the Resource Persons. Sarıkaya Village, which carries traces of the old Turkish culture, is important in terms of preventing the loss of folk culture and ensuring its transfer to future generations. For this reason, this region was chosen as the scope of the study. Recording oral culture elements in writing prevents the loss of these elements. Another contribution of the field compilation method, which is used as a working method, is to record the different practices applied from the past to the present and to keep them alive. In the prepared study, besides the cultural elements, the history, geography, economy, belief structure, transition periods, clothing, folk medicine, folk calendar, folk measurements, sacred places, children's and youth games, folk cuisine, oral literature types, as well as cultural elements, Family and land names and words used in the region were recorded in their natural environment by interviewing the source people face to face, and this study was prepared to be transferred to future generations.