Age and gender classification in EEG signals using deep learning
  1. Tez No: 832508
  2. Yazar: KHALID TAWFIQ ABDULALBAQI AL-DIWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu alandaki en son gelişmeler, çok çeşitli BCI tabanlı uygulamaların oluşturulmasını mümkün kıldı ve bu da bu tür uygulamaların sayısında bir patlamaya yol açtı. Bu çalışmada, bir kişinin elektroensefalogramının (EEG) analizine dayanarak yaşını ve cinsiyetini tahmin etmeyi gerektiren yeni bir BCI uygulaması öneriyoruz. Hem erkek hem de kadın altmış farklı bireyin beyin dalgası aktivitesi, gözleri kapalı, huzur içinde uyurken, standart EEG kayıt cihazı olarak kabul edilen ekipman kullanılarak kaydedildi. Bu analizin gerçekleştirilebilmesi için derin bir CNN ağı yardımıyla hibrit bir öğrenme mimarisi inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most recent advancements in this field have made it possible for a vast array of BCI-based applications to be created, which has led to an explosion in the number of such applications. In this study, we suggest a novel application of BCI, which entails estimating a person's age and gender based on the analysis of their electroencephalogram (EEG). The brainwave activity of sixty distinct individuals, both male and female, was recorded while they were sleeping peacefully with their eyes closed by using equipment that is considered to be standard EEG recording gear. A hybrid learning architecture was constructed with the aid of a deep CNN network so that this analysis could be carried out.