İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem kurma becerilerinin incelenmesi
Examining the mathematical problem posing skills of 4th grade primary school students
- Tez No: 832528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerinin farklı problem kurma durumlarında nasıl bir düzeyde olduğunu tespit etmek ve problem kurma becerilerinin problem çözme başarısı, Türkçe ders başarısı ve cinsiyet değişkeni ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim görmekte olan 113 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Problem Kurma Başarı Testi ve Problem Çözme Başarısı Belirleme Testi kullanılmıştır. Problem Kurma Başarı Testi yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve serbest problem kurma durumları barındıran, ilkokul 4. sınıf müfredatına uygun toplam 10 maddeden oluşmaktadır. Problem Kurma Başarı Testi'ndeki 10 maddenin değerlendirilmesi ve puanlanması Problem Kurma Beceri Testi Puanlama Yönergesi ile yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin problem kurma becerilerinin problem çözme becerileri ve Türkçe ders başarıları ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Cinsiyetin problem kurma becerisi üzerinde etkili bir değişken olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin, yapılandırılmış problem kurma durumlarında, yarı yapılandırılmış ve serbest problem kurma durumlarına göre daha başarılı oldukları, serbest problem kurma durumlarında diğer iki problem kurma durumuna göre daha başarısız oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca genel olarak öğrencilerin çözülebilir problemler kurdukları ve kendi kurdukları problemleri de çözebildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the level of problem posing skills of 4th grade primary school students in different problem posing situations and to examine the relationship between problem posing skills, problem solving success, Turkish lesson success and gender variable. For this purpose, the research was carried out with the relational scanning model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 113 primary school 4th grade students studying in a public primary school in the Sarıyer district of Istanbul in the spring term of the 2022-2023 academic year. Problem Posing Achievement Test and Problem Solving Achievement Determination Test were used as data collection tools in the research. The Problem Posing Achievement Test consists of a total of 10 items, which include structured, semi-structured and free problem posing situations and are suitable for the 4th grade primary school curriculum. Consideration and scoring of 10 items in the Problem Posing Achievement Test was done with the Problem Posing Skill Test Scoring Directive. The obtained data were analyzed using the SPSS package program. According to the results of the research, it was determined that students' problem posing skills were positively related to their problem solving skills and Turkish lesson success. It was determined that gender was not influential on problem posing skills. Students have been determined to be more successful in structured problem posing situations than in semi-structured and free problem posing situations. They are more unsuccessful in free problem posing situations than the other two problem posing situations. In addition, it was concluded that the students, in general, posed solvable problems and could solve their problems.