The mediation effect of motivation on the relationship between leadership styles and employee performance
Liderlik tarzları ile çalışan performansı arasındaki ilişkide motivasyonun aracı etkisi
  1. Tez No: 832556
  2. Yazar: HAZEM SAMI HAMED MA'ANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURÇAK GÜRSOY YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Liderlik stilleri ve performans arasındaki ilişki uzun süredir tartışılmaktadır. Son araştırmalar, liderlik özelliklerindeki farklılıkların, çalışanların algılanan performansı ve görevlerini yerine getirme konusundaki genel motivasyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu tez, dönüşümcü ve işlemsel liderlik tarzları (TFLS ve TCLS) arasındaki ilişki ile bunların bir arabulucu olarak çalışan performansı ve motivasyonu üzerindeki etkisi hakkında faydalı bir çalışma sunmaktadır. Veriler 302 çalışandan olasılıksal olmayan kolayda örnekleme yöntemiyle Likert ölçekli sorulardan oluşan bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. Önerilen ilişki modelini analiz etmek ve bu ilişkinin doğrudan ve dolaylı etkisini bulmak için SPSS yazılımında tekli ve çiftli regresyon uygulanmıştır. Motivasyon yoluyla çalışan performansı üzerindeki önemli dolaylı liderlik tarzlarının etkisini göstermek için Sobel testi de yapılır. Sonuçlar, motivasyonun dönüşümcü ve işlemsel liderlik stillerinin çalışan performansı üzerindeki etkisine aracılık ettiğini desteklemektedir. Bu bulgular sadece liderlik tarzları ve motivasyon literatürüne katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işletmeler için pratik öneriler de içeriyor.
Özet (Çeviri)
The relationship between leadership styles and performance has long been discussed. The recent studies show that differences in leadership characteristics have a significant impact on the perceived performance of employees and their overall motivation to accomplish their tasks. This thesis provides a useful study on the relationship between transformational and transactional leadership styles (TFLS and TCLS) with their effect on employee performance and motivation as a mediator. Data are obtained from 302 employees following non-probabilistic convenience sampling through a survey comprised of Likert scale questions. The single and double regression are applied on the SPSS software to analyze the proposed relationship model and to find the direct and indirect effect of this relationship. Sobel test is also done to show the significant indirect leadership styles effect on employee performance through motivation. The results support that motivation mediates the transformational and transactional leadership styles impact on worker performance. These findings not only contribute to the literature of leadership styles and motivation but also have practical suggestions for businesses.