Pandemi ile ilişkili doğum sonrası stres ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Investigating validity and reliability of the pandemic-related postpartum stress scale
  1. Tez No: 832555
  2. Yazar: FATMA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞALAN İZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma, 'Pandemi İle İlişkili Doğum Sonrası Stres Ölçeğinin (PİDSSÖ)' Türkçe adaptasyonunu, postpartum dönemdeki kadınlarda geçerlik ve güvenirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal-Metot: Bu çalışma metodolojik çalışma tasarımındadır. Çalışma, 2022 Ağustos-2022 Ekim aylarında Süleyman Demirel Üniversitesi Çalışma ve Uygulama Hastanesine gelen lohusalar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 188 postpartum dönemdeki kadın oluşturmaktadır. Çalışmada Tanımlayıcı Değişkenler Formu, PİDSSÖ ve Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada ölçeğin geçerlik çalışmasında dil geçerliği, kapsam geçerliği ve yapı geçerliği incelenmiştir. Güvenirlik analizlerinde Cronbach Alfa katsayısı, madde analizi, madde ayırt edicilik indeksi ve eşdeğer formlar yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 ve SPSS AMOS 25.0 programları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan postpartum dönemdeki kadınlar 28,9734±5,31 yaş ortalamasına sahiptir. Ölçeğin dil geçerliği çeviri-geri çeviri yöntemi ile sağlanmıştır. Ölçeğin toplam kapsam geçerlik indeksi 0,973 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the Turkish adaptation of the 'Pandemic-Related Postpartum Stress Scale' and its validity and reliability in postpartum women. Material-Method: This study was conducted with methodological research design. It was carried out on postpartum women who applied to Süleyman Demirel University Research and Application Hospital between August 2022 and October 2022. The sample of the study consisted of 188 postpartum women. Socio-Demographic Characteristics Form, Pandemic-Related Postpartum Stress Scale (PİDSSÖ), and Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAÖ) were used in the study. In the study, linguistic validity, content validity, and construct validity were examined in the validity study of the scale. Cronbach's Alpha coefficient, item analysis, item discrimination index and parallel-forms method were used in reliability analysis. SPSS Statistics 26.0 and SPSS AMOS 25.0 programs were used to analyze the data. Findings: The postpartum women participating in the study had a mean age of 28,9734±5,31. The linguistic validity of the scale was ensured by the translation-back translation method. The total content validity index of the scale was found to be 0,973.