The effect of vagus nerve stimulation on cognitive performance
Vagus sinir stimülasyonunun bilişsel performans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 832579
  2. Yazar: SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, transkutanöz kulak memesinden vagus sinir stimülasyonunun (taVNS) çalışma belleği performansına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, taVNS'nin bireylerarası farklı yanıtları anlamak ve bu farklılıkları belirleyen faktörleri incelemektir. Tezin temel hipotezi, taVNS'nin çalışma belleği performansını artırdığı yönündedir. Araştırma, bu etkinin özellikle taVNS uygulanan grup için gözlemleneceğini öngörmektedir. Metot: Çalışmada eşit sayıda kadın (n=15) ve erkek (n=15) katılımcı, 18-45 yaş arası bilişsel açıdan sağlıklı grup içerisinden seçilmiştir. Araştırmada katılımcılara önce bir çalışma belleği testi (n-back) uygulandı, ardından ilk grup sham taVNS aldıktan sonra tekrar aynı çalışma bellleği testini yaptı. Daha sonra gerçek taVNS uygulanan grup, son kez aynı çalışma belleği testini tamamladı. Katılımcılar aynı zamanda beş büyük kişilik özelliği ölçeği (BFS), yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeği (ECR-RS) ve belirti tarama testi (SLC-90-R) ölçeğini doldurdu. Bulgular: Gerçek taVNS grubunda belirgin bir çalışma belleği performans artışının olduğunu gösterdi. Aynı zamanda kaçınmacı bağlanan, fobik anksiyete semptomları gösteren ve kişiler arası duyarlılığı yüksek olan bireylerin taVNS'den daha çok etki aldığını göstermektedir. Bu sonuçlar, taVNS'nin çalışma belleği performansını artırabileceğini ve bireysel faktörlerin etkisini yansıtabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation (taVNS) on working memory performance. The primary goal of the study is to comprehend the interindividual variations in taVNS responses and examine the factors underlying these differences. The fundamental hypothesis of the thesis is that taVNS enhances working memory performance. The research anticipates that this effect will be particularly observed in the group receiving actual taVNS. Method: An equal number of female (n=15) and male (n=15) participants were selected from a cognitively healthy group aged between 18 and 45 years. Participants underwent a working memory test (n-back) initially, followed by the sham taVNS. After receiving sham session participants completed the same working memory task again. Followed by the real taVNS session and the working memory taks is given for the last time. Participants also filled out scales for the Big Five personality traits (BFS), Experiences in Close Relationships Scale-Revised (ECR-RS), and the Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R) during the same period. Results: The findings demonstrated a notable increase in working memory performance in the actual taVNS group. Additionally, the results suggest that individuals exhibiting avoidant attachment, displaying phobic anxiety symptoms, and having high interpersonal sensitivity tend to benefit more from taVNS. These outcomes imply that taVNS has the potential to enhance working memory performance and reflects the influence of individual factors.