Evaluation the role of TSHR gene polymorphisms and DNA methylation in the pathogenesis of autoimmune thyroid disease among the Iraqi via statistical methods
Irak'taki otoimmün tiroid hastalığının patogenezinde TSHR gen polimorfizmleri ve DNA metilasyonunun rolünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 832589
  2. Yazar: RANDA MAJEED SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAKAD MOHAMMED KHAMAS AL-JUMAILY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı Iraklı hastalarda TSHR geni polimorfizmleri ile Graves hastalığı (GD) insidansı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çalışma Bağdat Üniversitesi Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde gerçekleştirilmiş ve örnekler Al-Kindy Hastanesi Endokrinoloji ve Diyabet Merkezi'nden toplanmıştır. Üç TSHR gen SNP'si, her iki grupta da (hastalar ve kontroller) en yaygın olanı ACC olmak üzere yedi olası haplotip sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the association of polymorphism of TSHR gene with incidence of Graves' disease (GD) in Iraqi patients. This study was carried out in the Institute of Genetic Engineering and Biotechnology for Postgraduate Studies - University of Baghdad and samples were collected from Endocrinology and Diabetes Centre /Al-Kindy Hospital. the three TSHR gene SNPs presented seven possible haplotypes with ACC as the most common in both groups (patients and controls).