The relationship between knowledge sharing and social status among MMORPG players from social identity perspective
  1. Tez No: 832594
  2. Yazar: ONURKAN CANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilgi paylaşımı ve sosyal statü arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır (Hew ve Hara, 2007; Kankanhalli vd., 2005; Majewski vd., 2011; Park vd., 2017; Wasko ve Faraj, 2005). Ancak, yüksek güç mesafesinin hâkim olduğu Türkiye'deki kitlesel çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu oyuncuları arasında bu iki değişken arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma bulunmamaktadır. Bilgi paylaşımı, sosyal statü ve klan kültürü arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla,“Black Desert Online”ve“Knight Online”adlı MMORPG'lerin 440 oyuncusuna 19 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu araştırmayı önemli kılan, MMORPG olarak adlandırılan bu oyunların klan kültürü ile karakterize edilmesidir (Ang ve Zaphiris, 2010; Белозеров, 2015). Bu şekilde, oyuncuların hem birbirleri arasındaki hem de klan içindeki bilgi paylaşımı ve sosyal statü ilişkileri analiz edilmiştir. Statü değişkeni, toplam oyun süresi, klan unvanı ve oyundaki eşyaların değeri açısından ölçülmüştür. Bilgi paylaşımı ise genel ve teknik bilgi olmak üzere iki boyutta analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, klanda daha yüksek unvana sahip liderler daha fazla bilgi paylaşmaktadır, ancak bilgi paylaşımı ile oyun süresi arasında bir ilişki yoktur. Klana yeni katılan bir oyuncunun statüsünü yükseltmek için daha fazla bilgi paylaşması beklenirken (Hsu ve Lin, 2008), yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve alıcı rolünde kalmak zorunda oldukları için bilgi paylaşamadıkları gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda oyunda düşük gelire sahip olanların daha az bilgi paylaştığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda statüden bağımsız olarak genel ve teknik bilgi paylaşımı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma bulguları genel bilginin uzmanlık gerektiren teknik bilgiye göre daha fazla paylaşıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many studies examining the relationship between knowledge sharing and social status (Hew & Hara, 2007; Kankanhalli et al., 2005; Majewski et al., 2011; Park et al., 2017; Wasko & Faraj, 2005). However, there is no research that examines the relationship between these two variables among massively multiplayer online role-playing game players in Turkey, where high power distance is dominant. In order to examine the relationships between knowledge sharing, social status and clan culture, a questionnaire containing 19 questions was administered to 440 players of MMORPGs named“Black Desert Online”and“Knight Online”. What makes this research important is that these games, called MMORPGs, are characterized by clan culture (Ang & Zaphiris, 2010; Белозеров, 2015). In this way, the knowledge sharing and social status relations of the players both among each other and within the clan were analyzed. The status variable was measured in terms of total playing time, clan title and the value of items in the game. Knowledge sharing was analyzed in two dimensions: general and technical knowledge. According to the results of the study, leaders with a higher title in the clan share more knowledge, but there is no relationship between knowledge sharing and playing time. While a new player who joins a clan is expected to share more knowledge in order to increase his/her status (Hsu & Lin, 2008), it was observed that they could not share knowledge because they did not have enough knowledge and had to stay in the receiver role. As a result of the research, it was found that those with low income in the game share less knowledge. At the same time, no relationship was found between general and technical knowledge sharing regardless of status. Research findings show that general knowledge is shared more than technical knowledge that requires specialization.