Wit(h)nessing the catastrophe: More-than-human politics and anthropology in the anthropocene
Felakete tanıklık etmek: Antroposen'de insan-sonrası politika ve antropoloji
- Tez No: 832613
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI İKİZOĞLU ERENSÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Antropoloji, Anthropology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Antroposen'in çevresel felaketinin özelliklerini ve karmaşıklığını dikkate alan bu tez, felaketi insan-sonrası perspektiften kuramsallaştırarak tanıklık siyasetine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bunu“wit(h)nessing”kuramı olarak adlandıran ve onu sürece bağlı bir açılım deneyimi olarak tanımlayan bu tez, tanıklığı insan-sonrası antropoloji ve ontolojik antropoloji kuramları aracılığıyla yorumlayarak ilgili literatürü keşfeder. Etik kuramı Shoah (felaket, Nazi soykırımı) üzerine yorumlayan ve detaylayan bu literatüre odaklanarak, wit(h)nessing teorisi ayrıca yaralanabilirlik ve sorumluluk (response-ability) üzerinden yeni bir etik üretmeyi teklif eder ve bu kuramı detaylamayı amaçlar. Politik hayvanın ne olduğunu cevaplamayı amaçlayan bu tez, wit(h)nessing teorisi ile insan-sonrası politikanın olanaklarını tanımlamayı ve şekillendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Acknowledging the characteristics and complexities of the environmental catastrophe of the Anthropocene, this thesis aims to focus on the politics of witnessing by theorizing more-than-human perspectives of it. Calling this the theory of wit(h)nessing and describing it as an unfolding experience, this thesis discovers the literature on witnessing by interpreting it through the anthropology of more-thanhuman and theories of ontological anthropology. Focusing on the literature that explains and builds ethics through the events of Shoah, the thesis proposes to define an ethics of the catastrophe of Anthropocene and through the theory of wit(h)nessing aims to define an ethics that considers vulnerability and response-ability. Further aiming to define what a political animal is, through this ethics, this thesis aims to define and figure ways of living well together, of the possibilities of more-than-human politics through wit(h)nessing.