Between politics and social media: Examining domestic information operations through the twitter controversy in Türkiye
Siyaset ve sosyal medya arasında: Türkiye'deki Twitter tartışması üzerinden ulusal ölçekli enformasyon operasyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 832626
  2. Yazar: UMUT DUYGU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dijitalleşme ile birlikte birçok aktör, sosyal medya kontrolü için çeşitli operasyonlar düzenlemektedir.Sosyal medya platformları genellikle ifade özgürlüğü ve verimli tartışma alanları olarak görülse de, bilgi operasyonlarına olanak sağlamaları nedeniyle eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu çalışma, sosyal medya platformlarının tarafsızlığını incelemek için Herman ve Chomsky'nin propaganda modelini kullanılmakta ve tarafsızlık kavramını Türkiye örneği üzerinden açıklamaktadır. 12 Haziran 2020 tarihinde Twitter, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile bağlantılı olduğu belirtilen ve yaklaşık 37 milyon tweetten sorumlu olan 7.340 hesabın platformdan kaldırıldığını duyurmuştur. AKP hükümeti, bu iddiaları reddederek Twitter'ı önyargı ve siyasi motivasyonlarla suçlamış ve bu durum Türkiye hükümeti ile Twitter arasında bir anlaşmazlığa neden olmuştur.Bu tez, içgörü elde etmek amacıyla kaldırılan hesaplarla ilgili keşifsel bir araştırma yürütülerek gerçekleştirilmiştir. Bulgular, hesapların kaldırılması sürecinde olası yanlış uygulamalara dair ikna edici kanıtların yanı sıra platformda aktif olan daha geniş bir ağa dair göstergeleri ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, sosyal medya ile siyasi oluşumlar arasındaki karmaşık ilişkiyi ve sosyal medya platformlarında şeffaflık ve dürüstlüğün sağlanmasındaki zorlukları aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although social media platforms are often hailed as spaces for free speech and fruitful discussions, they have also faced criticism for providing open spaces for information operations. In this study, we employ Herman and Chomsky's propaganda model to examine the neutrality of the social media landscape and use the case of Türkiye to illustrate the intricate concept of neutrality and credibility. On June 12, 2020, Twitter announced the disclosure of 7,340 accounts linked to the ruling AKP party, responsible for nearly 37 million tweets. The government denied these allegations, accusing Twitter of bias and political motivations, which led to a dispute between the Turkish government and Twitter. To gain insights, we conducted in-depth exploratory research on the disclosed accounts. Our findings uncovered compelling evidence of potential malpractices during Twitter's account removal process, along with indications of a larger network that remains active on the platform. This study sheds light on the complex relationship between social media, political entities, and the challenges involved in ensuring transparency and integrity within social media platforms.