Is the theory compatible with practice: comparingthe exercise of inheritance laws in the people's republic of china and russian soviet federativesocialist republic
Teori pratikle uyumlu mu? Çin Halk Cumhuriyeti ve RusyaSovyeti'nde miras yasalarının uygulanmasının karşılaştırılması
- Tez No: 832627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu makale, sosyalist rejimin konsolidasyon dönemine odaklanarak Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) bağlı Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) vatandaşlarının miras haklarını karşılaştırmakta ve Marksist 'özel mülkiyetin kaldırılması' kavramının komünizme geçişin bu iki önemli uygulaması için ne anlama geldiğini araştırmaktadır. Bunu yaparak şu soruya cevap vermeyi amaçlamaktadır: Bir dönem boyunca çıkarılan yasaların analizi, bir partinin ilan ettiği ideolojiye uygunluğunun iyi bir göstergesi olabilir mi? Tez, karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle bütünleştirilmiş karşılaştırmalı-tarihsel yöntemi benimsemekte ve komünizm öncesi dönemin her iki durumda da miras yasalarının uygulanmasını nasıl etkilediğini göstermektedir. Çalışmadan elde edilen yorumsal bulguların gösterdiği kadarıyla, her iki durumda da 1) özel mülkiyetin kaldırılmasıyla kastedilen, üretim araçlarının özel mülkiyetinin kaldırılmasıdır, 2) miras hakkının kapsamı daha fazla insanı ve miras bırakılacak daha fazla mülkü içerecek şekilde genişlemiştir, bu da tarihsel olarak ÇHC ve RSFSC'deki sosyalist politikaların miras hakkının nesnel bir genişlemesine işaret ettiği anlamına gelir ve 3) mirasla ilgili yasa ve düzenlemeler Marksizmin teorik öncülleri ve komünist bir devlete dönüşme hedefiyle uyumludur. Yine de yasaların tam olarak bir şey ifade etmediğini iddia ediyorum çünkü Althusseryen tanımıyla ideoloji, göstergelerine derinlemesine indirgenemez ve bu olgu, tamamlanmak yerine oluşmakta olan bir teoride daha da belirgin hale gelir.
Özet (Çeviri)
This paper compares the inheritance rights of citizens of the People's Republic of China (PRC) and the Russian Soviet Federative Socialist Republic (RSFSR) of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) focusing on the consolidation period of the socialist regime, exploring what the Marxist concept of 'abolishment of private property' meant for these two prominent practices of transition to communism. By doing so, it aims to answer the following question: can analysis of passed laws during a period itself be a good indicator of the congruence of a party to its declared ideology? The thesis adopts the comparative-historical method integrated with the legal comparative method and demonstrates how the pre-communist period affected the implementation of inheritance laws in both cases. The interpretive findings gathered from the study show that in both of the cases: 1) what is meant by the abolition of private property is the abolition of the private ownership of means of production, 2) the scope of the right of inheritance widened to include more people and more property to bequeath, which means historically, the socialist policies in the PRC and RSFSR, mark an objective extension of the right of inheritance, and 3) laws and regulations regarding inheritance were in line with theoretical premises of Marxism and the goal of transforming into a communist state. I claim that laws are not quite telling because ideology, is profoundly irreducible to its indicators this phenomenon becomes even more apparent in a theory that is becoming, instead of complete.