The role of political sophistication and positive contact in reducing anti-immigration attitudes: evidence from europe
Anti-göç eğilimlerinin azaltılmasında siyasal sofistikasyonun ve pozitif temasın rolü: Avrupa'dan kanıtlar
  1. Tez No: 832628
  2. Yazar: ZEYNEP NUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Göçmenler küresel nüfusun küçük bir kesimini temsil etmelerine rağmen, sayıları artmıştır. Olumsuz medya sunumları, göçmen sayıları konusunda abartılı bir algı oluşmasına katkıda bulunmuş ve milli güvenlik, ekonomi ve kültür konularında endişelerin doğmasına yol açmıştır. Aşırı sağ partiler, bu algılanan tehditlere odaklanarak seçim desteği elde etmeye çalışmışlardır. Mevcut araştırmalar genellikle aşırı sağ partilerin yükselişi ve pozisyonları üzerinde yoğunlaşmış, bu da anti-göç eğilimlerini etkileyen faktörleri anlamakta boşluklar bırakmıştır. Bu tez, siyasal sofistikasyon, göçmenlerle pozitif temas ve anti-göç eğilimleri arasındaki ilişkiyi Türkiye ve Almanya'yı ele alarak araştırmaktadır. Fenomeni anlamak için Dünya Değerler Anketi ve GESIS tarafından yapılan özel anketler kullanılmaktadır. Araştırma, daha yüksek siyasal sofistikasyona sahip bireylerin, çeşitli bilgiye erişimleri ve karmaşık konuları anlama yetenekleri nedeniyle, göçmenlere yönelik daha az negatif tutumlara sahip olmalarını beklemektedir. Türkiye örneğinde yapılan regresyon tahminleri, siyasal sofistikasyonun anti-göç eğilimlerini azaltmada rol oynadığını göstermektedir; ancak Alman katılımcılar için mevcut verilere dayalı olarak hipotez destek bulamamaktadır. Ayrıca, göçmenlerle pozitif temasın anti-göç eğilimlerini azaltmada önemli bir rol oynadığı, her iki ülkede de temas teorisinin öngörüleriyle uyumlu bir şekilde ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, bireyler, göçmenlerle pozitif etkileşim içinde olduklarında sağ partilere destek vermeye daha az eğilimlidirler.
Özet (Çeviri)
Despite migrants representing a small fraction of the global population, their numbers have increased. Negative media portrayal has contributed to an exaggerated perception of migrant numbers, fostering concerns regarding national security, economy, and culture. Extreme right-wing parties have focused on these perceived threats to gain electoral support. Existing research has largely focused on the rise of far-right parties and their positions, leaving gaps in understanding the factors influencing anti-immigration attitudes. In order to address this, this thesis investigates the relationship between political sophistication, positive contact with migrants, and anti-immigration attitudes by examining Turkey and Germany as case studies. The World Values Survey and special flash surveys conducted by GESIS are used to understand the phenomenon. The study expects to find that individuals with higher political sophistication are less likely to have negative attitudes towards migrants, due to their access to diverse information and ability to comprehend complex issues. The regression estimations demonstrate that in the case of Turkey, political sophistication has a role to reduce anti-immigration attitudes; nonetheless, for the German respondents, the hypothesis does not find evidence based on the available data. Furthermore, positive contact with migrants plays a vital role in reducing anti-immigration sentiments, aligning with the contact theory's predictions in both countries. Likewise, individuals are less likely to support a right-wing party if they have positive interaction with migrants.