Integration and segregation processes in motion perception
Hareket algısındaki entegrasyon ve segregasyon süreçleri
  1. Tez No: 832632
  2. Yazar: MÜCAHİT İLKER DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beyinde görsel hareket algısını sağlayan işlemler görsel bilginin farklı aşamalarda entegre edilmesini gerektirir. Bu tez, görsel hareketin beyinde nasıl entegre edildiğiyle ilgili mevcut bilgiyi artırmayı hedefleyen iki çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma beyindeki farklı hareket algılama sistemlerinin hareket eden görsel unsurları nasıl birleştirdiği hakkındadır. Bu çalışmadaki bulgularımız, hareket algısını sağlayan iki farklı sistemin görsel unsurları farklı kurallara göre gruplandırdığına işaret etmektedir. Nesnelerin pozisyonlarının zamansal değişimlerini takip ederek hareket algısını sağlayan pozisyon bazlı hareket algısı sisteminin görsel unsurları benzerlik ve yakınlık gibi durağan özelliklere göre gruplandırdığı gözlemlenmiştir. Diğer yandan, hareket yönüne duyarlı nöronlar yoluyla hareket algısını sağlayan velosite bazlı hareket algılama sisteminin bu durağan özellikleri dikkate almadığı gözlemlenmiştir. Bu sistemlerin görsel unsurları farklı kurallara göre birleştirdiği bulgusu literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. İkinci çalışma EEG bazlı frekans etiketleme yönteminin hareket algısı çalışmalarında ortaya çıkabilecek bir limitasyonunu ele almaktadır. Bu çalışmada, beynin yapısal organizasyonunun hareket eden görsel unsurlarla etkileşimi sonucunda normal şartlar altında hareket bilgisini işleyen nöral popülasyonların aktivitesine atfedilebilecek fakat bu popülasyonların aktivitesinden bağımsız da ortaya çıkabilen yanıltıcı sonuçlar doğurabileceği bulunmuştur. Bu sorunu gidermek için hareket eden görsel unsurların pozisyon değişimlerinin fazını rastgeleleştirmek üzerine kurulu bir çözüm sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The perception of motion requires the visual system to integrate inputs from various stages of motion processing. This thesis aims to contribute to our understanding of motion integration. Two studies were conducted for this purpose. The first study investigates how different motion perception systems integrate visual features. Our findings reveal that the position-based motion system, a motion perception system that relies on attentive tracking of object positions, binds moving features based on static cues like proximity and similarity. In contrast, the velocity-based motion system, which utilizes direction-selective cells, largely disregards these static cues. These results support previous findings that these motion systems can extract different motion information from the same stimulus. Furthermore, the discovery of distinct integration rules between these systems provides a novel contribution to the existing knowledge on motion integration. The second study addresses a limitation of the SSVEP methodology in motion perception research. It reveals that large-scale cortical dynamics can generate SSVEPs that mimic those produced by motion-sensitive neural populations by interacting with moving stimuli. We propose that randomizing the phase of position modulations across trials can overcome this issue by eliminating SSVEPs generated by large-scale cortical dynamics. These technical advancements have implications for past and future motion integration studies utilizing SSVEPs.