Perceptions on social assistance dependency and voting behavior
Sosyal yardımlara olan bağımlılık ve seçmen davranışı üzerine algılar
- Tez No: 832641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, seçmenlerin sosyal yardımlara dair geliştirdikleri bağımlı olma algısı ile politika beklentileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Devlet kaynaklarının dağılımı her zaman evrensel ilkeler ışığında geliştirilmemekte ve bu sebeple seçmenler aldıkları sosyal yardımı bir vatandaşlık hakkı olarak değerlendirmemektedirler. Seçmenler aldıkları sosyal yardımların ancak o hükümet iktidarda kaldığı sürece devam edeceğini düşünmekte, bu sebeple de siyasi davranış ve tutumlarını etkileyen bir bağımlılık algısı geliştirebilmektedirler. 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesinde yapılan anket verilerini kullanan bu araştırma, sosyal yardımlara bağımlılık algısı ve politika beklentileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. General Full ML Estimator kullanarak yapılan analizler, sosyal yardımlara karşı geliştirilen bağımlılık algısının oy verme davranışı ve politika beklentileri üzerindeki etkilerine dair ampirik kanıtlar sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, kendilerini aldıkları sosyal yardımlara bağımlı gören seçmenlerin, politika beklentilerini hem iktidarın hem de muhalefetin politika vaatlerine uygun olarak güncellediklerini göstermektedir. Öte yandan, iktidarın politika vaatlerinin seçmenler üzerinde daha etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between voters' perceptions of social dependency and their policy expectations. The distribution of state resources does not always follow universalist principles, and voters may not perceive social assistance as a right for all citizens. Instead, voters might believe that the benefits they receive depend on the incumbent's survival. When this is the case, voters may develop a perception of dependency that affects their political behaviors and attitudes. Using survey data before the Turkish Presidential and Parliamentary Elections, this research aims to examine this relationship. Using the General Full ML Estimator, this research provides empirical evidence on the effect of perceived dependency on the policy expectation. Empirical findings suggest that social assistance beneficiaries consider the continuity of their assistance in their voting decision and update their policy position in the same direction as the incumbent when the incumbent's policy position is presented. Moreover, perceived dependency increases responsiveness to the policy promises of both the incumbent and the opposition elites. Voters who perceive themselves as dependent on social assistance are more likely to adjust their policy position in the same direction as the political elites.