İngilizce hazırlık sınıflarının farklılaştırılmış öğretim ve andragoji uygulamaları açısından incelenmesi
The investigation of english preparatory classes in terms of differentiated instruction and andragogy
- Tez No: 832666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TAN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim elemanları ve öğrencilerin bakış açısından İngilizce hazırlık sınıflarında farklılaştırılmış öğretim ve andragoji uygulamaları ile bu uygulamaların öğrenme-öğretme sürecinde kullanılmasını etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Kısmi karma eş zamanlı eşit statülü desende yürütülen bu araştırmanın nicel boyutunda Ankara ilindeki devlet üniversitelerinin 2021-2022 akademik yılında İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenim gören 644 öğrenci adayına uygulanan İngilizce Hazırlık Sınıflarına Yönelik Öğrenci Anket Formu aracılığıyla elde edilen veriler, betimleyici istatistik yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel boyutunda ise, Ankara ilindeki devlet üniversitelerinin İngilizce hazırlık sınıflarında görev yapan 12 öğretim elemanının gönüllü katılımıyla yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığıyla elde edilen nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgularda hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının İngilizce hazırlık sınıflarında farklılaştırılmış öğretim ve andragoji uygulamalarının gerekli olduğunu düşündükleri; ancak, bu uygulamaların mevcut İngilizce derslerine yeterli düzeyde yansıtılmadığı ortaya konulmuştur. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının, farklılaştırılmış öğretim ve andragoji uygulamalarına ilişkin öz-yeterlilik algılarının oldukça düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, farklılaştırılmış öğretim ve andragoji uygulamalarının kullanılmasını etkileyen faktörlerin“öğretim elemanı kaynaklı”,“öğrenci kaynaklı”ve“hazırlık sınıflarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin yapısından kaynaklı”faktörler olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, araştırmadan elde edilen sonuçların İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenme-öğretme süreçlerinde gelecekte yapılacak iyileştirme çalışmalarına kapsamlı bir temel oluşturması ve birçok farklı paydaşa yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate differentiated instruction and andragogy practices in English preparatory classes and the factors that affect the reflection of these practices on the teaching-learning process within the perspectives of instructors and students. Employing partially mixed sequential equal status design, the quantitative part of this study conducted with 644 students and the qualitative part conducted with 12 English instructors of English preparatory classes of public universities in Ankara during 2021-2022 academic year. The quantitative data was collected through student questionnaire for English preparatory classes and the qualitative data was collected through semi-structured interview form. The quantitative data was analyzed by using descriptive statistics and the qualitative data was analyzed by content analysis. According to the findings, both students and instructors thought that differentiated instruction and andragogy practices were necessary in English preparatory classes; however, it was revealed that those practices were not adequately reflected in English lessons. Moreover, the findings indicated that the self-efficacy levels of the instructors regarding differentiated instruction and andragogy practices were quite low. In the findings related to the factors that affect differentiated instruction and andragogy practices are“instructor-related”,“student-related”and“related to the structure of teaching-learning process in preparatory classes”factors were determined. Within this context, the result of this study is expected to provide comprehensive basis for improvement studies of teaching-learning process in English preparatory classes and to guide several stakeholders for their studies in future.