The effect of media advertising on consumer's buying behavior in some selected real estates in somalia
Somali'de seçilmiş bazı gayrimenkullerde medya reklamlarının tüketicinin satın alma davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 832667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
According to Keller (2005), the need to advertise has always been ingrained in the human psyche, even from the earliest of times. The usage of signage was one of the first methods that were used in advertising. Plaques were employed by early merchants to display their commodities, while other merchants, such as the Phoenicians, carved advertising phrases into conspicuous rocks. Act. In point of fact, the idea of advertising has been there ever since the dawn of civilization; the only difference is that in the past, it was done via verbal communication. The purpose of this research was to evaluate the influence that media advertising has on the purchasing decisions of consumers in the real estate sector in Somalia. In order to collect primary data, the researcher chose Dhulkoob Real Estate, Dahabshil Real Estate, and Buruuj Real Estate as the three firms to study and issued a questionnaire to the customers of each of those companies. According to the findings of the research, there is a significant and favorable association between consumer purchasing behavior and media advertising. The regression model found that the purchasing behavior of consumers is a substantial predictor of the results of media advertising, accounting for 57.5% of the variation in the outcomes of advertising. The findings of the ANOVA demonstrated that customer purchasing behavior is an important factor in the fluctuations that are caused by media advertising. The research offers helpful information to real estate companies that want to improve their advertising strategies. These strategies include understanding and targeting the purchasing behavior of consumers, increasing investment in media advertising, developing compelling program content, improving the visual appeal of advertisements, optimizing advertising mediums, continuously monitoring and analyzing consumer behavior, considering partnerships and collaborations, and more. Businesses in the real estate industry may successfully influence the purchasing decisions of consumers and increase sales by putting these tips into action.
Özet (Çeviri)
Keller'e (2005) göre, reklam ihtiyacı en eski zamanlardan beri insan ruhuna yerleşmiştir. Tabela kullanımı, reklamcılıkta kullanılan ilk yöntemlerden biriydi. İlk tüccarlar mallarını sergilemek için plaketler kullanırken, Fenikeliler gibi diğer tüccarlar göze çarpan kayalara reklam ibareleri oydular. Davranmak. Aslında, reklamcılık fikri medeniyetin doğuşundan beri var olmuştur; tek fark, geçmişte sözlü iletişim yoluyla yapılıyor olmasıdır. Bu araştırmanın amacı, medya reklamlarının Somali'deki gayrimenkul sektöründeki tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırmacı, birincil verileri toplamak için incelenecek üç firma olarak Dhulkoob Real Estate, Dahabshil Real Estate ve Buruuj Real Estate'i seçti ve bu şirketlerin her birinin müşterilerine bir anket düzenledi. Araştırmanın bulgularına göre, tüketici satın alma davranışı ile medya reklamcılığı arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki vardır. Regresyon modeli, tüketicilerin satın alma davranışının medya reklamcılığının sonuçlarının önemli bir belirleyicisi olduğunu ve reklamın sonuçlarındaki değişimin %57,5'ini oluşturduğunu buldu. ANOVA'nın bulguları, medya reklamlarının neden olduğu dalgalanmalarda müşteri satın alma davranışının önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Araştırma, reklam stratejilerini geliştirmek isteyen emlak şirketlerine faydalı bilgiler sunuyor. Bu stratejiler arasında tüketicilerin satın alma davranışlarını anlamak ve hedeflemek, medya reklamcılığına yatırımı artırmak, ilgi çekici program içeriği geliştirmek, reklamların görsel çekiciliğini geliştirmek, reklam ortamlarını optimize etmek, tüketici davranışlarını sürekli olarak izlemek ve analiz etmek, ortaklıkları ve işbirliklerini dikkate almak ve daha fazlası yer alır. Gayrimenkul sektöründeki işletmeler, bu ipuçlarını hayata geçirerek tüketicilerin satın alma kararlarını başarıyla etkileyebilir ve satışları artırabilir.