Gençlik merkezi ve halk eğitim merkezlerinde spor yapanların egzersiz bağımlılığı ve huzur ilişkisi
The relationship of exercise addiction and peace of participants in youth centers and public education centers
  1. Tez No: 832678
  2. Yazar: ELİF ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Halk Eğitim Merkezlerinin özellikle Cumhuriyet tarihinde ve daha da geçmişte değişik isimlerle derin bir tarihi geçmişi vardır. Gençlik Merkezleri de faaliyetlerini Gençlik ve Spor Bakanlığı altında yürütürken yine bu bakanlığa bağlı olarak 2003 yılında bir kurum olarak faaliyetlerini daha da yaygınlaştırarak çalışmaya devam etmiştir. Bu kurumlarda günümüzde tüm dünyada önemi bilinen ve ülkemizde de değer gören spor faaliyetleri yer almaktadır. Hemen hemen her il ve ilçede bulunan bu kurumların pek çok kursiyeri mevcuttur. Gerek fazla özel spor kulübü bulunmadığı için gerekse kendi isteğiyle insanlar bu kurumları tercih etmektedir. Bu tercihe bağlı olarak haftada en az iki gün spor faaliyetlerine katılan kursiyerlerin egzersiz bağımlılıklarını ve huzur düzeylerini ölçek yoluyla incelenmiştir. Yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve spor geçmişi olarak dört farklı demografik bilgilerini de anket yoluyla öğrenilmiş ve egzersiz bağımlılık düzeyleri, huzur düzeylerini ANOVA testi ile ölçülerek sonuçların ortalamasını demografik bilgilerle ayrı ayrı T Testi yöntemiyle karşılaştırması yapılmıştır. Sonuç olarak huzur ölçeği puanları ile spor yaşı arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Public Education Centers have a deep historical background with various names, particularly in the history of the Republic, and even more so in the more distant past. While the Youth Centers conducted their activities under the Ministry of Youth and Sports, they began operating as an independent institution in 2003 under this ministry, expanding their range of activities. Within these institutions, there are sports activities that are recognized globally and highly valued within our country. These institutions, which are located in nearly every province and district, cater to numerous trainees. Due to the limited availability of private sports clubs, individuals willingly choose to enroll in these institutions. Taking this preference into account, we conducted a study to examine the exercise habits and mental well-being of trainees who engage in sports activities for at least two days a week, using a standardized scale. Through a questionnaire, we gathered information on four demographic variables: age, gender, educational status, and sports history. Utilizing the ANOVA test, we assessed the participants' exercise addiction levels and mental well-being. Additionally, we employed the T-Test method to compare the averages of the results separately with the demographic information. As a result, a significant difference was observed between the scores on the peace scale and the age of the individuals engaged in sports activities.