İş stres düzeyi ile akdeniz diyetine bağlılık ve fitokimyasal index arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The relationship between job stress level, mediterranean diet adherence and dietary phytochemical index
  1. Tez No: 832681
  2. Yazar: BENGİ ÇETİNER BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, iş stres düzeyi ile akdeniz diyetine bağlılık ve fitokimyasal index arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul, Tuzla bölgesindeki bir sakız fabrikasında çalışan sağlıklı 18-50 yaş aralığındaki 82 kadın ve 112 erkek olmak üzere toplam 200 personel ile yürütülmüştür. Bireylerin demografik özellikleri, genel beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, iş stres düzeyleri, besin tüketim kaydı, Akdeniz Diyeti Uyum Anketi formları kullanılarak elde edilmiştir. Bireylerin fitokimyasal alımlarının değerlendirilmesi için 'Fitokimyasal İndeks' yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the relationship between job stress level, Mediterranean diet adherence and phytochemical index. The research was conducted with 82 female and 112 male workers aged between 18- 50 years working in a gum factory in Tuzla, İstanbul. The general characteristics, nutritional habits, anthropometric measurements, job stress, phytochemical index, adherence to the mediterranean diet of the individuals were obtained by using a questionnaire form with face-to-face interview method.