Bağlam temelli öğrenme kapsamında ilkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi dersinde react stratejisine dayalı uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of react strategy-based applications in primary school third grade life studies course within the scope of context-based learning
- Tez No: 832782
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırma, ilkokul üçüncü sınıf hayat bilgisi dersinde kullanılan bağlam temelli öğrenme kapsamındaki REACT stratejisi uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları, tutumları, öğrenmede kalıcılık ve bilgileri günlük hayata transfer edebilme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bir karma yöntem olan iç içe sıralı karma yöntem ile yürütülmüştür. Nicel boyutu öntest-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile gerçekleştirilirken, nitel boyutunda araştırmanın uygulama süreci öğrenci ve öğretmen günlükleri, öğrenci görüşleri ve öğretmen gözlemleriyle ayrıntılı olarak betimlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde ili Çiftlik ilçesinde öğrenim gören iki farklı şubedeki deney (25) ve kontrol (22) grubunda yer alan 47 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu tesadüfi olarak belirlenmiş ve çalışma grubu amaçsal örnekleme yöntemlerinden tipik durum örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Deney grubuna hayat bilgisi dersi“Ülkemizde Hayat”ünitesinde yer alan 9 kazanım için bağlam temelli REACT stratejisine göre tasarlanmış olan ders planları uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise normal müfradatın öngördüğü öğrenme uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği, Ünite Başarı Testi, Bilgi Transfer Kontrol Formu, Öğrenci ve Araştırmacı Günlüğü, Gözlem Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerden akademik başarı ve günlük hayata transfer edebilme puanları normal dağılım göstermiş, bu nedenle parametrik testler kullanılmıştır. Tutum puanları ise normal dağılım göstermediği için nonparametrik testler kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi sonucunda, deney grubunun akademik başarı, öğrenmede kalıcılık ve günlük hayata transfer edebilme değişkenleri açısından kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha iyi sonuçlar elde ettiği görülmüştür. Tutum değişkeni ise deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Deney grubu öğrencileri arasında akademik başarı ile günlük yaşama transfer düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak, öğrenmede kalıcılık puanları ile günlük yaşama transfer düzeyi arasında ve akademik başarı ile tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Uygulama süresince tutulan araştırmacı ve öğrenci günlükleri ile uygulama sonrasında yapılan öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgular araştırmanın nitel boyutunu oluşturmaktadır. Elde edilen veriler REACT stratejisinin avantajları - dezavantajları ile öğretmen – öğrenci rolleri kodları altında ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak araştırmacılara, uygulayıcılara ve karar alıcı kurumlara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of REACT strategy-based applications within the scope of context-based learning used in the third grade life science course of primary school on students' academic achievement, attitudes, retention in learning and transfer of knowledge to daily life. The study was conducted using a mixed-methods approach, which combines qualitative and quantitative research methods, specifically a nested sequential mixed methods design. While the quantitative dimension was carried out with a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, the implementation process of the research in the qualitative dimension was described in detail with student and teacher diaries, student opinions and teacher observations. The study group consisted of 47 third-grade students, divided into an experimental group (25 students) and a control group (22 students), from two different branches in the Çiftlik district of Niğde province. The experimental and control groups were randomly determined and the study group was selected by the typical case sampling method, one of the purposive sampling methods. Lesson plans designed according to the context-based REACT strategy were applied to the experimental group for the 9 acquisitions in the“Life in Our Country”unit of the life studies lesson. In the control group, regular learning practices prescribed by the curriculum were conducted. As data collection tools, Life Sciences Lesson Attitude Scale, Unit Achievement Test, Knowledge Transfer Control Form, Student and Researcher's Diary, Observation Form and Semi-Structured Interview Form were used.From the quantitative data obtained, academic achievement and transferability scores to daily life showed normal distribution, so parametric tests were used. Since the attitude scores did not show a normal distribution, nonparametric tests were used. The quantitative data analysis revealed that the experimental group achieved significantly better results than the control group in terms of academic achievement, long-term retention of learning, and transferability to daily life. However, there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of attitude. A significant relationship was found between academic achievement and the level of transferability to daily life among the experimental group students. However, there was no statistically significant relationship between retention of learning scores and the level of transferability to daily life, as well as between academic achievement and attitude scores. The researcher and student diaries kept during the application and the findings obtained from the student opinions after the application constitute the qualitative dimension of the research. The data obtained are presented in detail under the codes of advantages and disadvantages of the REACT strategy and teacher-student roles. Based on the obtained results, various recommendations were made to researchers, practitioners, and decision-making institutions.