Kazakistan ortaokul ders kitaplarında fiil çekimi ve öğretimi
Verb conjugation and teaching in Kazakhstan secondary school textbooks
  1. Tez No: 832789
  2. Yazar: ARAİLYM YESSENALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Kazakistan'da 6, 7 ve 8.sınıf Ortaokul düzeyinde okutulan Kazak Türkçesi ders kitaplarındaki fiil çekiminin incelenmesini konu almıştır. Bu doğrultuda araştırmanın problem cümlesi“Ortaokul Kazak Türkçesi ders kitaplarındaki fiil çekimi nasıl öğretilmektedir?”sorusu üzerine kurulmuştur. Dil ve edebiyat dersinin amacı, öğrencilerin okuma- yazma ve konuşma-dinleme becerilerinin yanında, bir yandan da ders kitabında bulunan metinler aracılığı ile öğrencilerin duyuşsal bilgilerine seslenmek, duygu, değer, düşünce ve davranışlarının gelişmesini sağlamaktır. Bu bağlamda ders kitapları, eğitim-öğretim sürecine kılavuzluk eden en önemli ve ulaşılabilir kaynaklardandır. Çalışma, var olan bir durumu belge incelemeye dayalı bir biçimde betimlediği için nitel veri analizi tekniklerinden yararlanılarak gerçekleştirilen betimsel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında nitel araştırma desenlerinden doküman incelenmesi kullanılmıştır. Çalışma dokümanını, Kazakistan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış Ortaokul Kazak Türkçesi ders kitapları oluşturmaktadır. Bu araştırma Kazakistan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan Ortaokul Kazak Türkçesi ders kitabı ile bu kitaplarda kullanılan fiil çekimi konularıyla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
This study is abouttheexamination of the verb conjugation in theKazakhlanguagetextbooktaught at the 6,7 and 8. gradesecondaryschoollevel in Kazakhstan. In thisdirection, the problem sentence of theresearch is“How is the Verb Conjugationtaught in theSecondary School Kazakh Language coursebooks?”It is based on thequestion. Theaim of thelanguageandliteraturecourse is toaddressthestudents' affectiveknowledgethroughthetexts in thetextbook, as well as todeveloptheirfeelings, values, thoughtsandbehaviors, in additiontothestudents' reading, writingandspeaking-listeningskills. In thiscontext, textbooksareamongthemostimportantandaccessibleresourcesthatguidetheeducationprocess. Since thestudydescribes an existingsituationbased on documentanalysis, it is a descriptivestudyusingqualitative data analysistechniques. Documentanalysis, one of thequalitativeresearchdesigns, wasusedtocollectthe data. Theworkingdocumentconsists of Secondary School Kazakh Language textbooksapprovedbytheMinistry of NationalEducation of Kazakhstan. This research is limitedtotheSecondary School Kazakh Language coursebookapprovedbytheMinistry of NationalEducation of Kazakhstanandthe verb conjugationsubjectsused in thesebooks.