The impact of procedural justice on work engagement and career abandonment intention among healthcare workers in Iraq state hospitals
Irak devlet hastanelerindeki sağlık çalışanlarında prosedürel adaletin işe bağlılık ve kariyerden ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 832795
  2. Yazar: AMENAH AKRAM SAUD SAUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BAYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Irak devlet hastanelerindeki sağlık çalışanları arasında prosedürel adalet, işe bağlılık ve kariyerden ayrılma niyeti arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada önceki araştırmacılar tarafından oluşturulan ve Likert Ölçeğine dayanan yapılandırılmış anket kullanılmıştır. 102 katılımcı, sağlık çalışanlarının kariyer kararlarını etkileyen değişkenlere ışık tutmak amacıyla örneklem büyüklüğünü oluşturmuştur. Elde edilen veriler smartpls 4.0 yazılımı aracılığıyla kısmi en küçük kareler yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, prosedürel adaletin çalışanların kariyerlerinden ayrılma niyetleri üzerinde etkili olduğunu ve işe tutkunluğun bu ilişkide aracı bir rolü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between procedural justice, work engagement, and intentions to leave one's career among healthcare employees in Iraqi state hospitals is explored. It is used structured questionnaire established by the previous researchers, which is based on the Likert scale. 102 participants comprised the sample size in an effort to shed light on the variables impacting the career decisions of healthcare workers. The data obtained were analyzed by the partial least squares method through SmartPls 4.0 software. The results of the study revealed that procedural justice has an effect on employees' intentions to leave their careers, and work engagement has a mediating role in this relationship.