Yaratıcı düşünme alanında yapılan lisansüstü çalışmaların incelenmesi
Investigation of postgraduate studies in the field of creative thinking
- Tez No: 832828
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESRA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı yaratıcı düşünme alanında yapılan lisansüstü tezlerin kapsamının araştırılmasıdır. Bu kapsamda araştırmada 2012-2021 yılları arasında yürütülen lisansüstü tezlerin kapsamları ve yaratıcı düşünme üzerine tespit edilen sonuçları araştırılmıştır. Tezler betimsel içerik analizi yöntemi ile incelenmiş ve frekans analizleri yapılmıştır. Araştırmada ilk olarak lisansüstü tezler düzey, yıl, üniversite, bilim dalı, araştırma yöntemi, ölçme aracı, örneklem türü ve örneklem büyüklüğü açısından incelenmiştir. Araştırmanın bir sonraki aşamasında tezler yöntemlerine göre ayrılarak araştırılan değişkenler frekans analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the scope of postgraduate theses conducted in the field of creative thinking. In this context, the scopes of postgraduate theses carried out between 2012 and 2021, as well as the identified outcomes related to creative thinking, have been explored. The theses were examined using a descriptive content analysis method, and frequency analyses were conducted. In the study, postgraduate theses were initially examined in terms of level, year, university, field of study, research method, measurement tool, sample type, and sample size. In the subsequent stage of the research, the theses were segregated based on their methods, and the investigated variables were analyzed using the frequency analysis method, with the results provided.