Türkiye'de yatırımcı duyarlılığının gayrimenkul yatırım ortaklığı getirilerine etkisinin araştırılması
Investigation of the impact of investor sentiment on reit returns in Turkey
  1. Tez No: 832846
  2. Yazar: YASİN DURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yatırımcı duyarlılığının GYO getirileri üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla 2009 Ocak- 2020 Kasım döneminde payları Borsa İstanbul'da işlem gören GYO payları araştırmaya dahil edilmiştir. Yatırımcı duyarlılığı temsilcisi olarak yatırım ortaklığı ağırlıklı iskonto endeksindeki değişim kullanılmıştır. Çalışmada yatırımcı duyarlılığının etkisi önce ağırlıklı iskonto endeksindeki değişimle tek değişkenli modelde daha sonra kontrol değişkenlerinin eklenmesiyle çoklu regresyon modellerinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda yatırımcı duyarlılığının basit regresyon modellerinde %1 önem düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu fakat modelin açıklama gücünün yüksek olmadığı, kontrol değişkenlerinin eklenmesiyle modellerin açıklama gücünün arttığı görülmüştür. Bununla birlikte bütün modellerde yatırımcı duyarlılığının etkisinin çok sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bundan başka, kurumsal yatırımcı sahipliğindeki değişimin eşit ağırlıklı modelde anlamsız olduğu ancak değer ağırlıklı modelde %5 önem düzeyinde anlamlı ve pozitif olduğu ortaya konmuştur. Bu açıdan değer ağırlıklı modelin kurumsal yatırımcı sahipliğindeki değişimin etkisinin modellenerek yorumlanması konusunda avantaj sağladığı görülmüştür. Son olarak değer ağırlıklı olarak hesaplanan değişkenlerin kullanıldığı modellerin finansal piyasalardaki gelişmelerin etkilerini görebilme ve bu etkileri modelleyebilme imkânı sunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of investor sentiment on REIT returns in Turkey. For this purpose, REIT shares traded on Borsa Istanbul between January 2009 and November 2020 are included in the study. The change in the closed-end funds weighted discount index is used as a proxy for investor sentiment. In the study, the effect of investor sentiment is analyzed first in a univariate model with the change in the weighted discount index and then in multiple regression models with the addition of control variables. As a result of the study, it is seen that investor sentiment is statistically significant at 1% significance level in simple regression models, but the explanatory power of the model is not high, and the explanatory power of the models increases with the addition of control variables. However, it is concluded that the effect of investor sentiment is very limited in all models. Furthermore, the change in institutional investor ownership is insignificant in the equally-weighted model but significant and positive at the 5% significance level in the value-weighted model. In this respect, it is seen that the value-weighted model provides an advantage in modeling and interpreting the effect of the change in institutional investor ownership. Finally, it is determined that the models using value-weighted variables provide the opportunity to see the effects of developments in financial markets and to model these effects.