Rekreasyonel yüzme etkinliği katılımcılarının demografik özelliklerine göre sosyalleşme ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the socialization and happiness levels of individuals taking recreational swimming exercise
- Tez No: 832859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı; rekreasyonel yüzme etkinliği katılımcılarının demografik özelliklerine göre sosyalleşme ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evreni, rekreatif amaçla yüzme egzersizi yapan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu evrende kolay örneklem yöntemi ile seçilen 18 ve 27 yaş üzerindeki toplam 491 bireyden oluşmuştur. Araştırmada veri toplamak için; Kişisel Bilgi Formu, Sosyalleşme Ölçeği, Mutluluk Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin güvenirliği Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Skewness ve Kurtosis sonuçlarına bakılarak parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Araştırma ölçeklerine ilişkin betimleyici istatistik yapılmıştır. Grupların homojenliği kontrol edilmiştir. İkili karşılaştırmalarda t testi, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde LSD ile Tukey testleri kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise korelasyon ve regresyon yöntemlerine başvurulmuştur. Katılımcıların sosyalleşme düzeyleri ve mutluluk düzeyleri cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. Katılımcıların sosyalleşme düzeyleri ve mutluluk düzeyleri yaş gruplarına göre farklılaşmamaktadır. Katılımcıların sosyalleşme düzeyleri ve mutluluk düzeyleri eğitim seviyelerine göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların sosyalleşme düzeylerinde medeni duruma göre anlamlı düzeyde fark bulunmamıştır ancak mutluluk düzeyleri medeni durumu göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların sosyalleşme düzeyleri ve mutluluk düzeyleri çocuk sahibi olup olmama durumuna göre farklılaşmamaktadır. Katılımcıların sosyalleşme düzeylerinde aylık gelir seviyesine göre anlamlı düzeyde fark bulunmamıştır ancak mutluluk düzeyleri aylık gelir seviyesine göre farklılaşmaktadır. Sosyalleşme ve mutluluk ölçekleri korelasyon analizi sonucunda anlamlı pozitif ve zayıf düzeyli ilişkiye ulaşılmıştır. Sosyalleşme ve mutluluk regreasyon analizi sonucunda olumlu pozitif anlamlı olarak yordalanmaktadır. Başka bir ifadeyle sosyalleşme arttıkça mutluluk da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to examine the relationship between socialization and happiness levels according to the demographic characteristics of recreational swimming activity participants. The universe of the research consists of individuals who do swimming exercises for recreational purposes. The sample of the study consisted of a total of 491 individuals over the age of 18 and 27, selected by the convenience sampling method in this universe. Personal Information Form, Socialization Scale, Happiness Level Scale were used to collect data in the study. In the study, statistical package programs were used in the analysis of the data. The reliability of the research scales was examined by calculating the Cronbach Alpha internal consistency coefficient. Based on the results of Skewness and Kurtosis, it was decided to apply parametric tests. Descriptive statistics were made regarding the research scales. The homogeneity of the groups was checked. T-test was used for pairwise comparisons, One-Way Anova for multiple comparisons, LSD and Tukey tests were used to determine the source of the difference. Correlation and regression methods were used within the scope of the relational model. The socialization levels and happiness levels of the participants differ according to gender. The socialization levels and happiness levels of the participants do not differ according to age groups. The socialization levels and happiness levels of the participants differ according to their education levels. The socialization levels of the participants did not differ significantly according to marital status, but their happiness levels differ according to their marital status. The socialization levels and happiness levels of the participants do not differ according to whether they have children or not. There was no significant difference between the socialization levels of the participants according to their monthly income level, but their happiness levels do differ according to their monthly income level. As a result of correlation analysis of socialization happiness scales, significant positive and weak correlation results were obtained. Socialization and happiness are predicted as positive, and significant as a result of regression analysis. In other words, socialization increases happiness.