Kolombiya intihar riskini değerlendirme ölçeği'nin erişkin acil servise intihar düşüncesi ve girişimi ile başvuran hastalarda güvenilirlik ve geçerliliğinin değerlendirilmesi
'evaluation of the reliability and validity of the columbia suiciderisk assessment scale in adult patients presenting to the emergencydepartment with suicidal thoughts and attempts'
- Tez No: 832861
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İntihar, tahmin edilmesi zor olan önde gelen ölüm nedenidir ve klinik değerlendirme yalnızca bireylerin intihar düşüncelerine ilişkin kendi bildirimlerine dayanmaktadır. Bu durum günümüz kalabalık acil servislerinde acil tıp uzmanları için ciddi sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Erişkin Acil Servise intihar düşüncesi ve girişimi ile başvuran hastalarda Kolombiya İntihar Riskini Değerlendirme Ölçeği'nin (KİRDÖ) güvenilirlik ve geçerliliğini değerlendirmeyi amaçlamış ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOO) ile ilişkisini incelemiştir. Çalışmanın verileri, katılımcıların cinsiyet dağılımı, psikiyatrik tanıları ve bu ölçekler arasındaki korelasyonları içermektedir. Çalışmamızın bulguları, katılımcıların cinsiyet dağılımının intihar riski ile ilişkilendirilen cinsiyet farklılıklarını yansıttığını göstermiştir. Ayrıca, psikiyatrik tanılar açısından, majör depresyon, anksiyete bozukluğu ve bipolar bozukluk gibi rahatsızlıkların intihar riski ile ilişkilendirildiğini doğrulamıştır. Kolombiya İntihar Riskini Değerlendirme Ölçeği ile İntihar Olasılığı Ölçeği arasındaki ilişki, hastaların acil servise ilk başvurusunda orta derecede güçlü bir korelasyon göstermiştir. Ancak, 3 ay sonraki değerlendirmelerde bu korelasyon istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu sonuçlar, intihar riskinin zaman içinde değişebileceğini ve değerlendirme araçlarının uzun vadeli tahminlerde daha az etkili olabileceğini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, intihar riskini değerlendirmek için Kolombiya İntihar Riskini Değerlendirme Ölçeği gibi ölçeklerin kullanılması ve uzun vadeli izleme stratejilerinin geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, psikiyatrik tanıların ve tedavilerin intihar riskini yönetmede önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Suicide is the leading cause of death that is difficult to predict, and clinical assessment relies exclusively on individuals' self-reports of suicidal thoughts. This situation poses a serious problem for emergency medicine specialists in today's crowded emergency departments. This study aimed to assess the reliability and validity of the Colombian Suicide Risk Assessment Scale in patients presenting to the Adult Emergency Department of Eskişehir Osmangazi University with suicidal ideation and attempts, and to examine its correlation with the Suicide Probability Scale. The data of the study includes the gender distribution of participants, their psychiatric diagnoses, and the correlations between these scales. The findings of our study demonstrated that the gender distribution of participants reflected gender differences associated with suicide risk. Furthermore, in terms of psychiatric diagnoses, it confirmed the association between disorders such as major depression, anxiety disorder, and bipolar disorder with suicide risk. The relationship between Colombian Suicide Risk Assessment Scale and Suicide Probability Scale showed a moderately strong correlation at the initial presentation of patients to the emergency department. However, this correlation was not statistically significant in the assessments conducted 3 months later. These results emphasize that suicide risk can change over time, and assessment tools may be less effective in long-term predictions. Based on the results of this study, it is recommended to use scales like Colombian Suicide Risk Assessment Scale for assessing suicide risk and to develop long-term monitoring strategies. Additionally, the crucial role of psychiatric diagnoses and treatments in managing suicide risk should not be overlooked.