Fizyoterapistlerin diz osteoartrit vakasında uyguladıkları fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik tedavi tercihlerinin mevcut kanıta dayalı rehberlerle tutarlılığının incelenmesi
Investigation of consistency of treatment preferences for physiotherapy and rehabilitation applied by physiotherapist in knee osteoarthritis cases with existing evidence-based guidelines
  1. Tez No: 832899
  2. Yazar: EMRE ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diz osteoartriti (OA) yetişkinler arasında en sık görülen dejeneratif ve kronik hastalıktır. Son zamanlarda teknoloji ve tıp alanındaki gelişmelerden etkilenerek ilgi çeken bir konu haline gelen kanıta dayalı uygulama, klinisyenlerin en iyi araştırma kanıtlarını klinik uzmanlık ve hasta tercihleriyle birleştirerek uygun ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmasını sağlayan bir süreçtir. Hem akademik hem de klinikte çalışmak fizyoterapistlerin uygulamalarının etkinliğini arttırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı fizyoterapistlerin diz OA için kullandıkları tedavileri belirlemek, tedavi seçeneklerinin mevcut klinik kılavuzlarla tutarlı olup olmadığını değerlendirmektir. Yaş ortalaması 29,6 olan 284 fizyoterapiste yüzyüze, telefonla ya da çevrim içi olarak anketler uygulandı. Diz OA vakası için hangi tedavi seçeneklerini tercih ettikleri soruldu. Her bir tedaviyi seçen fizyoterapistlerin oranlarını belirlemek için tanımlayıcı istatistik kullanıldı. Katılımcıların %70,1 kadındı. Hasta eğitimi (%82,39), mobilite egzersizleri (%76,76), kuvvetlendirme egzersizleri (%67,96) ve sıcak-soğuk uygulama (%65,49) en çok seçilen tedavi seçenekleri oldu.
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis (OA) is the most common degenerative and chronic disease among adults. Evidence-based practice, which has recently become a topic of interest, influenced by developments technology and medicine, is a process that enables clinicans to provide appropriate and quality healtcare by combining the best research evidence with clinical expertise and patient preference. Working both academically and clinically can increase the effectiveness of physiotherapists' practices. The aim of this study is to determine the treatments used by physiotherapists for knee OA and to evaluate whether treatment options are consistent with current clinical guidelines. Face-to-face, over the phone or online quensitonnaires were administered to 284 physiotherapists with a mean of age 29.6 years. They were asked which treatments they would choose for their knee OA case. Descriptive statistics were used to determine the proportions of physiotherapists who chose each treatment. 70.1% of the participants were woman. Patient education (82.39%), mobility exercises (76.76%), strengthening exercises (67.96%), and hot-cold application (65.49%) were the most preferred treatment options.