Kesme gül ve gerbera çiçeklerinin vazo ömrünü artırmak için bazı uçucu yağlar ve ana bileşenlerinin kullanım olanakları
Possibilities of using some essential oils and their main compounds to extend vase life of cut rose and gerbera flowers
- Tez No: 309721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, gerbera (Rosalin) ve kesme gül (Cherry Brandy) türlerine ait çiçeklerin vazo ömrü üzerine bazı uçucu yağ ve ana bileşenleri ile 8-hidroksikinolin (8-HQ) ve şekerin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada vazo solüsyonu olarak farklı dozlarda (50, 100 ve 150 mg/L) kekik yağı, timol, karvakrol, lavanta yağı, linalol, linalil asetat ile 8-HQ (200 mg/L) ve şeker (%4)'den oluşturulan toplam 40 farklı solüsyon kullanılmıştır.Farklı vazo solüsyonlarının gerbera ve kesme gül çiçeklerinin hasat sonrası incelenen bütün parametreler üzerine etkisinin istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Gerbera çiçeklerinde en uzun vazo ömrü şeker içeren karvakrol (100 mg/L) (21.25 gün) ve timol (150 mg/L) (21.0 gün) uygulamalarından elde edilirken, kontrol (saf su)'de vazo ömrünün 13.5 gün olduğu belirlenmiştir. Kesme gül çiçeklerinde ise en uzun vazo ömrü yine şeker içeren timol (100 mg/L; 16.5 gün, 150 mg/L; 16.0 gün), karvakrol (150 mg/L; 15.75 gün) ve 8-HQ (15.75 gün) uygulamalarından elde edilmiştir. Vazo solüsyonunda en fazla bakteri sayısı gerbera (7.30 log kob/ml) ve kesme gülde (7.43 log kob/ml) vazo ömrünün 10. gününde saptanmıştır. Her iki türde de şeker içeren solüsyonlarda 8-HQ ile 100 ve 150 mg/L dozlarındaki timol ve karvakrolün vazo solüsyonundaki bakteri sayısını önemli derecede azalttığı tespit edilmiştir.Çalışmada gerbera çiçeklerinde şeker içeren karvakrol (100 mg/L), timol (150 mg/L) ve 8-HQ, kesme gül çiçeklerinde ise yine şeker içeren timol (100 ve 150 mg/L), karvakrol (150 mg/L) ve 8-HQ uygulamalarında çiçeklerin hasat sonrası ömrünü artırmada oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some essential oils and their main components, 8-hydroxyquinoline (8-HQ) and sucrose on the vase life of the flowers of gerbera (Rosalin) and cut rose (Cherry Brandy) species were investigated. Totally 40 different solutions prepared with different concentrations (50, 100 and 150 mg/L) of thyme oil, thymol, carvacrol, lavandula oil, linalool and linalyl acetate as well as 8-HQ (200 mg/L) and sucrose (4%) were used as the vase solutions in the study.The effects of different vase solutions on all parameters of gerbera and cut rose flowers examined in the postharvest period were found statistically significant. The longest vase life in gerbera flowers was obtained from carvacrol (100 mg/L) (21.25 days) and thymol (150 mg/L) (21.0 days) treatments with added sucrose, while the vase life of the control (distilled water) was 13.5 days. In cut rose flowers, the longest vase life was obtained from thymol (100 mg/L; 16.5 days, 150 mg/L; 16.0 days), carvacrol (150 mg/L; 15.75 days) and 8-HQ (15.75 days) treatments again with added sucrose.The highest bacteria number in the vase solution was determined on the 10th day of vase life in gerbera (7.30 log cfu/ml) and cut rose (7.43 log cfu/ml). In both species, 8-HQ and 100 and 150 mg/L concentrations of thymol and carvacrol in the solutions with added sucrose significantly reduced the bacteria number in the vase solution. In the study, quite successful results in extending the postharvest longevity of flowers were obtained with carvacrol (100 mg/L), thymol (150 mg/L) and 8-HQ treatments with added sucrose in gerbera flowers and with thymol (100 and 150 mg/L), carvacrol (150 mg/L) and 8-HQ treatments again with added sucrose in cut rose flowers.