Ratta deneysel status epileptikus modelinde gap junctıon inhibitörlerinin hipokampal dejenerasyon üzerine etkileri ve serum S100B düzeyi ile ilişkisi
Effects of gap junction inhibitors on hippocampal degeneration and their relationship with serum S100B level in rat experimental status epilepticus model
  1. Tez No: 832902
  2. Yazar: AHMET EREN SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TUBA AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Epilepsi, periyodik ve öngörülemeyen nöbetlerle karakterize ve buna bağlı bilişsel, psikolojik ve sosyal sonuçlar oluşturan yaygın bir nörolojik bozukluktur. Antiepileptik ilaçların kullanılmasına karşın hastaların yaklaşık üçte birinde nöbet kontrolü sağlanamamaktadır. Bu çalışmanın amacı epilepside mikroglia aktivasyonu ile serum S100B arasındaki olası ilişkiyi değerlendirerek, bu olası ilişkide GAP Junction inhibitörlerinin etkisini araştırmak ve epilepsi tedavisine yönelik yeni seçenekler oluşturmaktır. Çalışma her birinde 6'şar rat olan kontrol, sham, epilepsi ve karbenoksolon gruplarında yapıldı. Lityum pilokarpinle ratların nöbet ve status epileptikusa girmesi tetiklendi. Karbenoksolon grubuna birinci günden itibaren her gün 40 mg/kg karbenoksolon verildi. Ratlar sakrifiye edilirken intrakardiyak kan alındı ve hipokampüsleri çıkartıldı. Kanda S100B bakıldı. İmmunhistokimyasal çalışmada hipokampüs GFAP ve OX-42 ile boyandı. CA1 ve dentat girus bölgelerinde GFAP ve OX-42 pozitif hücreler sayıldı. Karbenoksolonun nöbeti ve status epileptikusa girişi kolaylaştırıcı etkisi gözlendi. Karbenoksolon uygulanan grupta daha düşük dozda pilokarpin ile daha kolay nöbet oluştu. İmmunhistokimya çalışmasında hipokampusun CA1 bölgesinde ve dentat girus bölgesinde GFAP pozitif astrosit sayıları karşılaştırıldığında epilepsi grubunda CA1'de GFAP pozitif hücre sayısı dentat girustakinden daha fazlaydı. Karbenoksolon grubunda Kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek sayıda dentat girusta GFAP pozitif hücre tespit edildi. S100B değerleri karşılaştırıldığında Epilepsi grubunda Sham grubuna göre anlamlı olarak yüksek S100B değerleri kaydedildi. Epilepsi ve Karbeneksolon gruplarında S100B değerleri benzer bulundu. Sonuç olarak Gap junction inhibitörü karbenoksolonun her gün uygulamada ratların nöbete girmesini ve nöbetin status epileptikusa ilerlemesini kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu gösterildi. Karbenoksolonla ilgili doz çalışmaları etkisiyle ilgili önemli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disorder characterized by periodic and unpredictable seizures with associated cognitive, psychological, and social consequences. Despite the use of antiepileptic drugs, seizure control cannot be achieved in approximately one-third of the patients. The aim of this study is to evaluate the possible relationship between microglia activation and serum S100B in epilepsy to investigate the effect of GAP Junction inhibitors and to create new options for epilepsy treatment. The study was conducted in control, sham, epilepsy and carbenoxolone groups, each of which had 6 rats. Rats were administered Lithium pilocarpine to trigger seizures and status epilepticus. The carbenoxolone group was given 40 mg/kg of carbenoxolone every day from day one. While rats were being sacrificed, intracardiac blood was drawn and their hippocampus was removed. S100B was tested in the blood. In the immunohistochemical study, the hippocampus was stained with GFAP and OX-42. GFAP and OX- 42 positive cells were counted in the CA1 and dentate gyrus regions. The effect of carbenoxolone facilitating seizure and status epilepticus was observed. In the carbenoxolone group, seizures occurred more easily with a lower dose of pilocarpine. When the GFAP-positive astrocyte numbers were compared in the CA1 and the dentate gyrus region of the hippocampus, the number of GFAP positive cells in CA1 was higher in the epilepsy group than in the dentate gyrus. GFAP positive cells were detected in the dentate gyrus, which was significantly higher in the carbenoxolone group than in the control group. S100B values were significantly higher in the Epilepsy group than in the Sham group. S100B values were found to be similar in epilepsy and carbenoxolone groups. As a result, it has been shown that the gap junction inhibitor carbenoxolone has a facilitating effect on rats' seizures and the progression of seizures to status epilepticus in daily application. Dose studies for carbenoxolone will provide important information regarding its effect.