Konut yapılarının biçimlenişinde biyofilik tasarım yaklaşımı: Sedat gürel evi üzerinden bir değerlendirme
Biophilic design approach in the shaping of housing buildings: An evaluation on Sedat Gürel house
- Tez No: 832903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜRÜN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, insanların yaşamlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri konutların biyofilik tasarım yaklaşımı ile tasarlanması gerektiği ve bu tasarım yaklaşımı ile tasarlanan konutlarda insanların psikolojik, sosyolojik ve biyolojik gereksinimlerinin pozitif yönde geliştiği varsayımı ele alınmaktadır. Biyofili terimi felsefe ve psikoloji alanlarından doğan bir kavramdır. Biyofili kavramı mimaride doğa ile yapılı çevrenin arasındaki ilişkiyi onarmak amacıyla çeşitli boyutlar ve yaklaşımlar ile karşımıza çıkmaktadır. Mimarlar için doğa her zaman ilham kaynağı olmuştur, tarih boyunca doğadan esinlenilen, doğadan izler barındıran çalışmalar yapılmıştır. Araştırma kapsamında günümüzde her geçen gün artan gelişmeler sonucunda doğaya saygılı yapı tasarımına verilen önemin artması gerektiğine değinilmektedir. Çalışmada, biyofili teriminin ortaya çıkışından başlayarak günümüz konut tasarımının biyofilik tasarım yaklaşımları ışığında tasarlanması gerekliliğinin üzerinde durulmakta, 1971 yılında inşa edilen Sedat Gürel Evinin bu tasarım yaklaşımlarını ne derece barındırdığının değerlendirilmesine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the assumption that houses where people spend most of their lives should be designed with a biophilic design approach and that people's psychological, sociological and biological needs develop positively in houses designed with this design approach is discussed. The term biophilia is a concept arising from the fields of philosophy and psychology. The concept of biophilia appears in architecture with various dimensions and approaches in order to repair the relationship between nature and the built environment. Nature has always been a source of inspiration for architects; throughout history, works inspired by nature and containing traces of nature have been carried out. Within the scope of the research, it is mentioned that the importance given to nature-friendly building design should increase as a result of the ever-increasing developments. The study focuses on the necessity of designing today's housing design in the light of biophilic design approaches, starting from the emergence of the term biophilia, and includes an evaluation of the extent to which the Sedat Gürel House, built in 1971, incorporates these design approaches.