Avokado (persea americana) yaprağı özütlerinin paslanmaz çeliğin asidik ortamdaki korozyon davranışı üzerine etkisi
Effect of avocado (persea americana) leaf extracts on the corrosion behavior of stainless steel in acidic environment
  1. Tez No: 832956
  2. Yazar: CEYDA BURÇİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KAHYA DÜDÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada avokado (Persea Americana) yaprağı özütlerinin H2SO4 çözeltisinde paslanmaz çeliğin korozyonu üzerine inhibitör etkinliği, derişime, sıcaklığa ve korozif ortamda bekleme sürelerine bağlı olarak araştırılmıştır. Deneysel verilerin elde edilmesinde potansiyodinamik polarizasyon, lineer polarizasyon direnci, elektrokimyasal impedans spektrometresi (EIS) ve taramalı elektron mikroskopisi (SEM) yöntemleri kullanılmıştır. Paslanmaz çeliğin avokado yaprağı özütü içeren ve içermeyen asidik ortamda inhibisyon etkinliği (%IE1), korozyon akımı (icor) ve polarizasyon direnci (Rp) değerleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, özüt derişimi ve özütlü ortamda bekletilme süresi arttırıldığında inhibisyon etkinliğinin arttığı gözlenmiştir. En yüksek inhibitör etkinliği (%64) 10 g/L olan en yüksek derişimde elde edilmiştir. Farklı sıcaklıklarda (25°C, 35°C, 45°C ve 55°C) elde edilen sonuçlara göre, sıcaklığın artması ile birlikte korozyon direncinin azaldığı belirlenmiştir. Paslanmaz çeliğin yüzey görüntüleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile alınarak, yüzeyinde koruyucu bir film tabakası oluştuğu gözlenmiştir. Asidik ortamda inhibitörün paslanmaz çelik yüzeyine adsorplanma prosesinin Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Adsorpsiyon serbest entalpisi (ΔG°ads) değeri hesaplanmış olup inhibitörün fiziksel adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibitory activity of avocado (Persea Americana) leaf extracts on the corrosion of stainless steel in acidic environment was investigated depending on the concentration, temperature and waiting time in corrosive environment. Potentiodynamic polarization, linear polarization resistance, electrochemical impedance spectrometry (EIS) and scanning electron microscopy (SEM) methods were used to obtain the experimental data. Inhibition efficiency (%IE1), corrosion current (icor) and polarization resistance (Rp) values of stainless steel in acidic medium with and without avocado leaf extract were obtained. According to the results obtained, it was observed that the inhibition efficiency increased as the extract concentration and the exposure time to the acidic environment increased. The highest inhibitory activity (64%) was obtained at the highest concentration of (10g/L). According to the results obtained at different temperatures (25°C, 35°C, 45°C and 55°C), it was determined that the corrosion resistance decreased with the increase in temperature. The surface images of the stainless steel were taken by scanning electron microscope (SEM) and it was observed that a protective film layer was formed on the surface. It was determined that the adsorption process of the inhibitor on stainless steel surface in acidic environment conformed to Langmuir adsorption isotherm. The adsorption free enthalpy (ΔG°ads) value was calculated and it was determined that the physical adsorption of the inhibitor occurred spontaneously.