Oyunla matematik öğretiminin kesirlerle işlemler alt öğrenme alanında 6. sınıf öğrencilerinin başarısına etkisi
The effect of teaching mathematics through games on the achievement of 6th grade students in the lower learning area of operations with fractions
- Tez No: 832970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf matematik dersi kesirlerle işlemler alt öğrenme alanında oyunla öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarısı üzerine etkisini araştırmak ve oyunla öğretim sürecine ilişkin öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada, öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama 2022–2023 eğitim- öğretim yılında, Manisa ili Demirci ilçesinde bulunan 75. Yıl Alime Paşa Ortaokulu'nda öğrenim gören 6. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, deney grubunda bulunan 15 ve kontrol grubunda bulunan 16 öğrenciyle yürütülmüştür. Deney grubunda dersler oyunla öğretim yöntemi ile kontrol grubunda ise mevcut programın uygun gördüğü öğretim yöntemi doğrultusunda işlenmiştir. Araştırmada, öğrenci başarılarını belirlemek için deney ve kontrol gruplarına“Kesirlerle İşlemler Başarı Testi”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bununla beraber; deney grubu öğrencilerinin oyunla öğretim sürecine yönelik görüşlerini belirlemek için öğretim sürecinin sonunda yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada başarı testinden elde edilen nicel veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde bağımlı t-testi ve bağımsız t-testinden yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Oyunla öğretim sürecine ilişkin alınan öğrenci görüşleri olumlu olduğu görülmüştür. Oyunla öğretim yönteminin başarıyı arttırmada ve öğrencilerin ilgisini çekmede mevcut programın uygun gördüğü öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of the game teaching method on the academic success of the students in the sub-learning field of operations with fractions in the 6th grade mathematics lesson and to reveal the students' views on the teaching process with games. In the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The application was carried out with 6th grade students studying at 75. Yıl Alime Paşa Secondary School located in Demirci district of Manisa province in the 2022-2023 academic year. The research was carried out with 15 students in the experimental group and 16 students in the control group. In the experimental group, the lessons were taught by the game teaching method, and in the control group, in accordance with the teaching method deemed appropriate by the current program. In the research,“Operations with Fractions Achievement Test”was applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test to determine student achievement. With this; Semi-structured interviews were conducted at the end of the teaching process in order to determine the opinions of the experimental group students about the teaching process with games. Quantitative data obtained from the achievement test in the research were analyzed with SPSS. In the analysis of the obtained data, dependent t-test and independent t-test were used. Qualitative data obtained from the interview form were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the analyzes made; It was concluded that there was a significant difference in favor of the experimental group. It was seen that the students' opinions about the teaching process with games were positive. It has been concluded that the game teaching method is more effective in increasing the success and attracting the attention of the students than the teaching method that the current program deems appropriate.