Towards self-sufficiency in energy through microgrids with least possible emissions
Olası az emisyonlu mikroşebekeler üzerinden enerjide kendine yeterliliğe doğru
  1. Tez No: 833061
  2. Yazar: MONEEB A. M. SHARAB MONEEB A. M. SHARAB
  3. Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. DR. NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya çapında enerji talebi artmaya devam ettikçe ve enerji kaynakları için küresel rekabetin yanı sıra iklim değişikliği ile ilgili endişeler daha belirgin hale geldikçe, sürdürülebilir enerji sistemlerine geçme ve kendi kendine yeterliliği hedefleme gerekliliği çok önemli hale gelmiştir. Bu tez, Türkiye gibi yenilenebilir kaynaklar açısından zengin ülkelere ilham kaynağı olmakta ve onları, simülasyon ve optimizasyon aracı olarak HOMER programını kullanarak mikro şebeke teknolojisini ve tamamlayıcı çözümleri benimseyerek enerjide kendi kendine yeterliliğe ulaşma yolunda önemli adımlar atmaya teşvik etmektedir. Araştırma, acil enerji sorunlarının üstesinden gelmek için kapsamlı bir strateji geliştirmeyi ve sera gazı emisyonlarını azaltırken enerjide kendi kendine yeterliliğe ulaşmada mikro şebeke sistemlerinin fizibilitesini ve etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, iklim değişikliğiyle ilgili sorunları ve bunların enerji endüstrisiyle bağlantılarını inceleyerek başlamakta ve ardından dünya çapında olgunluğa sahip olan rüzgar ve güneş enerjisine odaklanmaktadır. Daha sonraki bölüm mikro şebeke prensiplerine kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. Son olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanarak emisyonları en aza indirmek için güç üretimi ve depolama konfigürasyonlarını optimize eden çeşitli mikro şebeke senaryoları geliştirmek için HOMER yazılımını kullanmaktadır. Kapsamlı simülasyonlar ve duyarlılık analizleri, bu çalışmanın emisyonları en aza indirirken enerjide kendi kendine yeterliliğe ulaşmak için en etkili stratejileri belirlemesini sağlamıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, politika yapıcılar için kapsamlı bir temel sağlayarak sürdürülebilir enerji çözümleri oluşturmalarına ve emisyonları azaltmalarına olanak tanıyarak enerji bağımsızlığını ilerletmektedi
Özet (Çeviri)
As worldwide energy demand keeps increasing and concerns about climate change, alongside global competition for energy resources, become more prominent, the necessity of shifting towards sustainable energy systems and aiming for self-sufficiency has become crucial. This thesis serves as a source of inspiration for countries rich in renewable resources, such as Türkiye, encouraging them to take significant steps towards achieving energy self-sufficiency by adopting microgrid technology and complementary solutions using the HOMER program as a simulation and optimization tool. The research aims to develop a comprehensive strategy for tackling urgent energy issues and assess the feasibility and efficacy of microgrid systems in achieving energy self-sufficiency while reducing greenhouse gas emissions. The study starts by examining climate change-related problems and their links to the energy industry and then focuses on wind and solar power, which enjoy worldwide maturity. Subsequently, the following section offers a comprehensive overview of microgrid principles. Finally, it employs the HOMER software to develop various microgrid scenarios, optimizing power generation and storage configurations to minimize emissions by harnessing renewable energy sources. Thorough simulations and sensitivity analyses enabled this study to identify the most effective strategies for achieving energy self-sufficiency while minimizing emissions. The findings from this study provide a comprehensive basis for policymakers, allowing them to create sustainable energy solutions and decrease emissions, thereby advancing energy independence.