Romatoid artriti olan hastalarda ağrının cinsiyet ve hastalık özellikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of pain in patients with rheumatoid arthritis in terms of gender and disease characteristics
  1. Tez No: 833084
  2. Yazar: NİDA OTURAKCIİBOGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Romatoid Artrit (RA) tanısı alan bireylerde ağrının cinsiyet ve hastalık özellikleri açısından değerlendirilmesi ve semptomların birbiriyle ilişkisini belirleme amacı ile tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Çalışma için etik kurul, kurum izni ve hasta onayı alındıktan sonra, bir üniversitenin romatoloji polikliniği ve servisinde tedavi gören 332 RA tanılı hasta araştırmaya dahil edildi. Ocak 2022 – Ocak 2023 tarihleri arasına gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada, veri toplama araçları olarak 'soru formu' ve 'McGill Melzack Ağrı Soru Formu' kullanıldı. Elde edilen veriler Mann-Whitney U, Pearson KiKare, Ki-Kare, Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study with the aim of evaluating pain in individuals diagnosed with Rheumatoid Arthritis (RA) in terms of gender and disease characteristics and determining the relationship between symptoms. After obtaining ethics committee, institutional permission and patient approval fort he study, 332 patients diagnosed with RA who were treated in a rheumatology outpatient clinic and service of a university were included in the study. In this study, which was conducted between January 2022 and January 2023, 'questionnaire' and 'McGill Melzack Pain Questionnaire' were used as data collection tools. The data obtained were evaluated with Mann- Whitney U, Pearson Chi-Square, Chi-Square, Kruskal- Wallis tests.