The effect of copper oxide nanoparticles on the oxidative metabolism of an in vitro Parkinson disease cell model
Bakır Oksit Nanoparçacıklarının in vitro Parkinson Hastalık Modelinde Oksidatif Metabolizma üzerine Etkisi
- Tez No: 833134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAGCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çok sayıda akut ve uzun vadeli nörodejeneratif bozukluğun oksidatif stresten etkilendiği gösterilmiştir. Dünya genelinde ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalık olan Parkinson hastalığının (PD) temel mekanizması, PD'nin gelişiminde önemli bir rol oynayan oksidatif stres olarak kabul edilmektedir. Bakır oksit (CuO) nanoparçacıkları (NP'ler), çeşitli alanlarda değerli özellikler sunarken, potansiyel toksisiteleri ve çevresel etkileri önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. CuO NP'lerin küçük boyutları ve yüksek yüzey alanları, reaktivitelerini ve potansiyel toksisitelerini artırabilir. CuO NP'lerden bakır iyonlarının salınımı, oksidatif stres, hücre ve doku hasarına yol açabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, CuO NP'lerin PD oluşturulan hücreler üzerindeki sitotoksisitesini ve olası oksidatif stresini araştırmaktır. Bu amaçla, insan nöroblastoma SH-SY5Y hücreleri 6-OHDA ile tedavi edilmiş ve farklı dozlarda CuO NP'ler ile muamele edilmiştir. Bu çalışma, CuO NP'lerin in vitro bir PD hücre modelinin oksidatif metabolizmasını olumsuz etkileyebileceğini önermektedir. Artan oksidatif stres, PD patolojisinin ilerlemesine katkıda bulunabilir. Temel mekanizmaları açıklamak ve yeni tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek için, CuO NP'lerin PD bağlamında negatif etkilerini azaltmak için daha fazla çalışma gerekmektedir. Bu bulgular, biyomedikal uygulamalarda CuO NP'lerin kullanımıyla ilişkilendirilebilecek potansiyel riskleri düşünmenin önemini vurgulamakta ve nörodejeneratif hastalıklar için yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesinde nanoparçacıkların dikkatli kullanımının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Numerous acute and long-term neurodegenerative disorders are shown being affected by oxidative stress. The underlying mechanisms of the Parkinson's disease (PD), the second-most common neurodegenerative disease worldwide, is considered as oxidative stress with a significant role in the development of PD. While copper oxide (CuO) nanoparticles (NPs) offer valuable properties for a wide range of fields, their potential toxicity and environmental impact have become subjects of significant research. CuO NPs have been studied for their toxicity, and research has shown that their small size and high surface area can enhance their reactivity and potential toxicity. Release of copper ions from CuO NPs was shown to cause oxidative stress, cell and tissue damage. The purpose of this study is to investigate the cytotoxicity and possible oxidative stress of CuO NP on PD induced cells. For this purpose, human neuroblastoma SH-SY5Y cells were treated with 6-OHDA and different doses of CuO NP to assess toxicity. This study suggests that CuO NPs can adversely affect the oxidative metabolism of an in vitro PD cell model. The increased oxidative stress may contribute to the progression of PD pathology. To clarify the underlying mechanisms and evaluate new therapeutic approaches, more study is required to lessen the negative effects of CuO NPs in the setting of PD. These findings emphasize the importance of considering the potential risks associated with the use of CuO NPs in biomedical applications and highlight the need for cautious utilization of nanoparticles in the development of novel therapeutic approaches for neurodegenerative diseases.