Omü tip fakültesi asistan hekimlerinin geleneksel ve tamamlayici tibba (GETAT) yönelik bilgi, tutum ve davranişlari: Kesitsel bir çalişma
Knowledge, attitudes and behaviors of omu faculty of medicine residents towards traditional and complementary medicine (TCM): a cross-sectional study
  1. Tez No: 833191
  2. Yazar: İBRAHİM BAYRAM ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan asistan hekimlerin GETAT hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu kesitsel bir çalışmadır. Çalışma, 15 temmuz-15 aralık 2021 tarihleri arasında OMÜ Tıp Fakültesi'nde görev yapan klinik bilimler asistanlarıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların klinik ve demografik özellikleri ile GETAT uygulamalarına yönelik bilgi, davranış ve tutumlarını belirlemeye yönelik soruların yer aldığı anket, katılımcılara uygulandı. BULGULAR: Toplam 261 hekim katıldı. Yaş ortalaması 29,4±2,6 yıl ve %51,7'si (n=135) erkekti. Katılımcıların %82'si dahili tıp bilimlerinde eğitim görmekteydi. Toplam hekimlik süresinin ortalaması 4,4 yıl, toplam branş hekimlik süresininki ise 2,6 yıl olarak bulundu. Kupa terapisi, %55,6 ile en çok bilinen yöntemdi. En çok GETAT bilgi kaynağı, %62,6 ile internetti. En sık kullanılmış yöntem(%19,2), fitoterapi; en sık önerilmiş(%16,5), fitoterapi; en çok resmi eğitim alınmış(%4,2), kupa terapisi; en çok resmi eğitim alınmak istenen(%41), akupunktur; başka GETAT yöntemi olarak bilindiği en sık beyan edilmiş yöntem(%11,9) ise diyetti. Katılımcıların %36,4'ü GETAT'ı faydalı buluyordu, %82'si bu yöntemleri sadece eğitim almış hekimlerin uygulaması ve %43,7'si SGK geri ödemesine alınması gerektiğini, bu yöntemler için %54'ü tıp fakültesinde ve %68,2'si uzmanlık sürecinde eğitim verilebileceğini düşünüyordu. SONUÇ: Asistan hekimlerdeki GETAT bilgi düzeyinin az olduğu saptanmıştır. Katılımcıların çoğunluğu, GETAT'a karşı olumlu tavrı olmasına rağmen uygulama, uygulatma ve önerme konusunda düşük oranlara sahiplerdi.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of resident physicians working at OMU Faculty of Medicine Hospital about TCM. MATERIALS AND METHODS: This is a cross-sectional study. The study was conducted with clinical science assistants working at OMU Faculty of Medicine between 15 July and 15 December 2021. A survey containing questions to determine the clinical and demographic characteristics of the participants and their knowledge, behavior and attitudes towards TCM applications was applied to the participants. RESULTS: A total of 261 physicians participated. The average age was 29.4±2.6 years, and 51.7% (n=135) were male. 82% of the participants were studying in internal medicine sciences. The average length of time as a physician was found to be 4.4 years, and the average length of time as a physician in the total branch was 2.6 years. Cupping therapy was the most known method with 55.6%. The most TCM information source was the internet with 62.6%. The most frequently used method (19.2%) was phytotherapy; the most frequently recommended (16.5%) was phytotherapy; the most formally trained (4.2%), cupping therapy; the most desired formal training (41%) was acupuncture; the most frequently declared method (11.9%) as another TCM method was diet. 36.4% of the participants found GETAT useful. 82% thought that these methods should only be applied by trained physicians and 43.7% thought that they should be subject to SSI reimbursement. 54% thought that training for these methods could be provided in medical school and 68.2% during the residency period. CONCLUSION: It was determined that the level of GETAT knowledge among assistant physicians was low. Although the majority of participants had a positive attitude towards GETAT, they had low rates of application, implementation and recommendation.