Tıp öğrencilerinin mikrobiyota hakkında bilgi ve farkındalıkları
Medical students' knowledge and awareness of microbiota
  1. Tez No: 833190
  2. Yazar: CANAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinin mikrobiyota hakkında bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışmadır. Ekim 2022 – Şubat 2023 tarihleri arasında tıp öğrencilerine anket uygulandı. Anket ilk bölümünde, sosyodemografik bilgiler ve probiyotik tanımı, eğitim alma, çevreye önerme, pre/probiyotik kullanma durumu, pre/probiyotik bilgi kaynaklarını içeren 12 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya 708 öğrenci katıldı. Katılımcıların %57,9'u kadın ve yaş ortalaması 21,3±2,0 yıl'dır. Öğrencilerin %85'i probiyotikler hakkında bilgi düzeyini yeterli bulmadığını, %93,2'si probiyotiklerle ilgili eğitim almadığını, %81,8'i probiyotik kullanmadığını, %55,5'i probiyotik içeren ürünleri çevresine önermediğini belirtti. MFÖ puan ortalaması 68,7±9,1'dir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: This study aimed to assess medical students' knowledge and awareness of microbiota. MATERIALS AND METHODS: This was a cross-sectional descriptive study. A questionnaire was administered to medical students between October 2022 and February 2023. In the first part of the questionnaire, sociodemographic information and probiotic definition, receiving education, recommending to the environment, pre/probiotic use status, pre/probiotic information sources consisted of 12 questions. In the second part, the Microbiota Awareness Scale (MAS) was used. RESULTS: A total of 708 students participated in the study. The mean age was 21.3±2.0 years and 57.9% were female. 85% of the students reported that their knowledge about probiotics was insufficient, 93.2% reported that they had received no education about probiotics, 81.8% reported that they did not use probiotics, and 55.5% reported that they did not recommend probiotic-containing products to their environment. The mean MAS score was 68.7±9.1.