Eşmerkezli ve kaçık merkezli kareler arasındaki kapalı ortamda doğal taşınımın sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of natural convection heat transfer in an enclosure between concentric and eccentric square
  1. Tez No: 83321
  2. Yazar: TAMER MATARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİP ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, eş merkezli ve kaçık merkezli karesel geometriye sahip kapalı ortamlardaki laminer doğal taşınım akışı sayısal olarak incelenmiştir. Eş merkezli karesel kapalı ortam içerisinde, iç kare 1 10° C dış kare 90° C sabit sıcaklıkta tutulurken, iç ve dış karenin boyut oranlarına göre, Rayleigh sayısı, eğim açısı ve boyut oranının akış alanı ve ısı transferi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma akışkanı olarak hava kullanılmış ve hesaplamalar, Rayleigh sayısının 10 - 10 değerleri, Prandtl sayısının 0,693 değeri ve boyut oranının 1/5, 3/10 ve 3/5 değerleri için yapılmıştır. Ayrıca, 0° - 90° arasındaki eğim açılarında eğim açısının akış ve sıcaklık alanı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Eş merkezli geometriler için kullanılan parametreler, boyut oranı 3/10 değerinde kaçık merkezli geometriler için de kullanılmış ve akış ve sıcaklık alanı üzerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Bu çalışmada, Boussinesq yaklaşımı ve akım fonksiyonu - girdap formülasyonu kullanılarak elde edilen temel denklemler, sonlu kontrol hacim yöntemiyle çözülmüştür. Anahtar kelimeler : Doğal Taşınım, Kapalı Ortam Akışları, Zaman Bağımsız Isı Transferi
Özet (Çeviri)
Numerical Investigation Of Natural Convection Heat Transfer In An Enclosure Between Concentric And Eccentric Square In this study, two - dimensional laminar natural convection flow was numerically investigated for the enclosure, which has concentric and eccentric squared geometry exposed at different temperatures. Rayleigh Number, inclination angle and the dimension ratio effects on the flow field and heat transfer were, studied while the inner and outer channels were kept at constant temperatures of 110° C and 90° C, respectively. Air was used as a working fluid and calculations were made for 103 - 106 of Rayleigh numbers, 0.693 of Prandtl numbers and 1/5 - 3/10 of dimension ratios. Howewer, inclination angle effects on the flow and temperature field were determined for 0° - 90°. The same parameters that used for concentric geometry were also used for eccentric geometry at 3/10 of dimension ratio, and variations caused on the flow and temperature field were investigated. In this study, the governing equations were derived using Boussinesq approximation and the stream function - vortex formulation were applied. The resulting equations were solved by using finite control volume approach. Key Words : Natural Convection, Enclosure Flows, Steady Heat Transfer VI