Sandviç gravitasyonel dalgaların elektrik yüklü ve yüksüz parçacıklara etkisi
Effects of sandwich gravitational waves on charged and uncharged particles
  1. Tez No: 833262
  2. Yazar: MÜCAHİDE MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZAY GÜRTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde ele alınan problem, gravitasyon dalgalarının elektromanyetik alanlarla kublaj yaptığı durumlarda veya tamamen gravitasyon dalgalarından oluşan ortamlarda elektrik yüklü ve elektrik yüksüz parçacıklara olan etkisinin araştırılması üzerinedir. Bunu yaparken üç farklı sandviç gravitasyonel dalga modeli ele alınacaktır. Bunlar; pür sandviç gravitasyolel dalga, pür elektromanyetik dalga ve gravitasyonel ile elektromanyetik dalga karışımıdır. Etkilerin araştırılması için Hamilton – Jacobi denklemleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The problem addressed in this thesis is the investigation of the effects of gravitational waves on electrically charged and uncharged particles when they interact with electromagnetic fields or in environments solely composed of gravitational waves. In doing so, three different sandwich gravitational wave models will be considered. These are; pure sandwich gravitational wave, pure electromagnetic wave, and a mixture of gravitational and electromagnetic waves. Hamilton-Jacobi equations will be utilized for the investigation of these effects.