Yeni bir tetraoksim ligandının dinükleer, tetranükleer geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
The Synthesis and characterization of a novel tetraoxime and its nuclaer and tetranuclear transition metal complexes
- Tez No: 83330
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET 2,3 - butandion mono oksim'in 3,3',4,4' - tetraamino difenil eter (5) ile reaksiyonundan difenil eter içeren yeni bir bis (dioksim) ligandı (H4L) sentezlenmiştir (6). HUL'nin binükleer Cu (II) ve Co (III) komplekslerinde metal - ligand oranı 2: 1 'dir ve çoğu bis (dioksim)' lerde olduğu gibi ligand, dört azot atomu ile bağ yapacak şekilde düzenlenir. Tetranükleer kompleks, [Cu2(L) Q12U2] (C104)4 (L'=2,2' - dipiridil) hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. [Cu2(H2L)] (CİÛ4)2 molekülü diğer iki Cu (II) iyonlarına protonsuz oksimat oksijenlerinden bağlanır ve cis düzenindeki oksimat grupları ile double köprülü tetranükleer bir yapı oluşur. Bis (dioksim) ve komplekslerinin yapısı elementel analiz, *H -NMR, 13C -NMR, İR ve kütle spektral değerleri ile belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : vic - Dioksim, Tetraoksim, Geçiş Metal Kompleks, Dinükleer, Tetranükleer.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Synthesis and Characterization of a Novel Tetraoxime and Its Nuclear and Tetranuclear Transition Metal Complexes. A new bis (dioksim) ligand (H4L) containing diphenyl ether moiety has been synthesized from the reaction of 3,3',4,4' - tetraaminodiphenyl ether (5) and 2,3 - butanedione mono oxime (6). Dinuclear copper (II) and cobalt (III) coplexes of H4L have a metal - ligand ratio of 2:1 and the ligand coordinates through the four nitrogen atoms, as do most of the bis (dioxime)s. Tetranuclear complex, [Cu2(L) Cu2L'2] (004)4 (L'=2,2' - dipyridyl) has been prepared and characterized. The [Cu2(H2L)J (004)2 molecule coordinates to the other two copper (II) ions through the deprotonated oximate oxygens to afford a tetranuclear structure doubly bridged by the oximate groups in the cis arrangement. The structure of bis (dioxime) and its complexes were identified by using elemental analyses, 'H-NMR, 13C-NMR, IR and M. S. spectral data. Key Words : vie - Dioxime, Tetraoxime, Transition Metal Complex, Dinuclear, Tetranuclear. VI