İnsan yaşam alanı olarak su ve kadın imgesi
Water and the image of women as a human habitat
  1. Tez No: 833320
  2. Yazar: YASEMEN İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, 20. yüzyıl dünya sanatında ve Türk sanatında insan yaşam alanı olarak su imgesinin nasıl temsil edildiğini ve anlamlandırıldığını araştırmaktadır. Su, yaşamın kaynağı ve temel unsuru olması nedeniyle sanatçılar için ilham verici bir imge olmuştur. Su, aynı zamanda estetik, sembolik, siyasi ve ekolojik boyutlarıyla da sanat eserlerinde yer almıştır. Bu tezde, suyun farklı sanat akımları ve disiplinleri içinde nasıl kullanıldığı ve ifade edildiği incelenmiştir. Ayrıca, suyun Türk sanatında özellikle resim sanatında nasıl ele alındığı ve yorumlandığı da irdelenmiştir. Bu tezin amacı, suyun 20. yüzyıl dünya sanatında ve Türk sanatında insan yaşam alanı olarak nasıl anlam kazandığını ortaya koymak ve suyun sanatsal değerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how water is represented and interpreted as a human habitat in 20th century world art and Turkish art. Water has been an inspiring subject for artists as it is the source and essential element of life. Water has also taken place in works of art with its aesthetic, symbolic, political and ecological dimensions. In addition, how water is handled and interpreted in Turkish art, especially in the art of painting, has also been examined. The aim of this thesis is to reveal how water gained meaning as a human living space in 20th century world art and Turkish art and to emphasize the artistic value of water.