Macera turist rehberliği seçim nedenleri: Öz belirleme teorisi bağlamında bir araştırma
Reasons for choosing adventure tourist guidance: A research in the context of self-determination theory
  1. Tez No: 833375
  2. Yazar: SEMRA KILINÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Temel psikolojik ihtiyaçlar bireylerin doğuştan sahip olduğu temel ihtiyaçlar olarak bilinmektedir ve bu ihtiyaçların giderilmesi birçok psikolojik faktörü etkileyebilmektedir. Turist rehberleri turizm sektörünün en önemli bileşenleri olarak görülmektedir. Macera turlarında hizmet veren turist rehberlerinin, temel psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve karşılanma düzeylerinin ortaya konması, rehberlerin meslekleri için gerekli görülen gelişim ve iyi olma halinin sağlanmasına etki edebilmektedir. Bu araştırma, macera turist rehberliği hizmeti veren bireylerin temel psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, çevrim içi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Veri analizi için içerik analizi kullanılarak, kodlama ve sınıflandırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; macera rehberlerinin macera aktiviteleri esnasında temel psikolojik ihtiyaçlarını karşıladıkları belirlenmiştir. Macera turist rehberlerin özerk motivasyona sahip bireyler oldukları ve etkinliklere katılma kararlarında irade ve özdenetim sahibi oldukları görülmüştür. Ayrıca rehberlerin başarılı bir şekilde yaptıkları işlerin üstesinden gelebilen bireyler oldukları ve yeterlik ihtiyacını karşıladıkları belirlenmiştir. Macera turlarında geçirilen uzun sürelerin rehber ve misafir arası ilişkilerin derinleşmesine zemin hazırladığı ve kurulan yakın dostluklar ile rehberlerin ilişkili olma ihtiyaçlarını giderdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Basic psychological needs are known as the basic needs that individuals have from birth and satisfying these needs can affect many psychological factors. Tourist guides are seen as the most important component of the tourism industry. Specifying the basic psychological needs of the tourist guides serving in adventure tours and presenting the level of their satisfaction can affect the improvement and well being of the guides as necessary for their profession. This research was carried out to determine the basic psychological needs of individuals who perform adventure tourist guide services. In this study qualitative research methos was used. The data of the research were collected online with semi-structures interview form. For data analysis, coding and classification were made by using concent analysis. According to the research results; It has been determined that adventure guides meet their basic psychological needs during adventure activities. It has been seen that adventure tourist guides are individuals with autonomous motivation and have will and self-control in their decisions to participate in activities. In addition, it has been determined that the guides are individuals who can overcome the work they do successfully and meet the need for competence. It has been seen that the long periods spent on adventure tours pave the way for the deepening of the relations between the guide and the guest, and the close friendships established and the guides meet the need for relatedness.