Ailevi akdeniz ateşi tanısı olan hastalarda sarkopeni varlığınınaraştırılması, klinik özellikler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Presence of sarcopenia in patients with familial mediterranean fever diagnosis research, evaluation of its relationship with clinical features
- Tez No: 833376
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığına sahip hastaların sarkopeni açısından risk taşıyıp taşımadığını ve laboratuvar ile klinik parametrelerle ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu klinik çalışma, kesitsel ve gözlemsel olarak planlandı. Çalışmaya 01/09/2022- 01/01/2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Romatoloji Kliniği'nde en az 1 yıldır AAA tanısı olan 110 gönüllü birey dahil edildi. AAA tanılı kişiler kas gücü, kas kütlesi ve fiziksel performansları bakımından değerlendirilip sarkopeni olmayan, muhtemel sarkopeni ve sarkopeni olan 3 farklı gruba ayrıldı. Her 3 grupta sosyodemografik veriler, sigara içme öyküsü, ek hastalık varlığı ve VKİ kaydedildi. Laboratuvar tetkikleri olarak Serum Amiloid A (SAA), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve CRP değerleri ölçüldü. Hastaların kas gücü ölçümü için El Dinamometresi, kas kütlesi tespiti için DXA ve USG, fiziksel performans tespiti için yürüme hızı, Kısa Fiziksel Performans Bataryası kullanıldı ve tüm bu bilgiler olgu rapor formuna (Bkz. Ek-5) not edildi. Gönüllere ayrıca Mini Nutrisyonel Anket Kısa Formu, ISSF AAA şiddet skalası ve FMFQoL yaşam kalite anketleri uygulandı. Bulgular: Sarkopeni ve muhtemel sarkopeni olan hasta grubunda sarkopeni olmayan gruba göre CRP, ESH ve SAA değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. SAA değeri 0.5 mg/dL' den yüksek olan grupta el kavrama kuvveti istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Atak sayısının fazlalığı ise sarkopeni olan grupta sarkopenik olmayan gruba göre anlamlı yüksek tespit edilmiştir. Hastalık süresi muhtemel sarkopeni ve sarkopeni hastalarında ortalama olarak daha uzun bulunmakla birlikte, istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. ISSF , AAA şiddet skalasının kıyaslamasında da sarkopenik ve muhtemel sarkopenik grupta sarkopenik olmayan kişilere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek tespit edilmiştir. AAA hasta gruplarında sigara kullanımı, alkol kullanımı, ilaç kullanımları, ek hastalık, yaş ,VKİ ve FMFQoL bakımından sarkopeni için anlamlı bulunmamıştır. USG değerlendirilmesinde ise 3 grup arasında anlamlı farklılık olmamakla birlikte, sarkopenik grupta kas kalınlıkları daha az bulunmuştur. Çalışmamızda AAA tanılı hastalarda sarkopeni riski için CRP, ESH, SAA, ISSF skoru ve atak sayısının yükseklikleri anlamlı tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma sonucunda sarkopeni patogenezinde kronik inflamasyonun etkin olabileceği ve AAA gibi otoinflamatuar hastalıklarda semptom olmasa da kişilerin sarkopeni açısından değerlendirilmeleri gerektiğini düşündürmektedir. AAA hasta grubunda CRP, ESH ,SAA gibi laboratuvar değerlerinin ve atak sayısı, ISSF skoru gibi değerlerin yüksek seyrettiği kişilerde klinisyenlerin sarkopeni açısından hastaları değerlendirmeleri önem arz edebilir. Yaşları genç olsa da kümülatif inflamasyon yükü fazla olan bu grup hastalarda ileriye yönelik kas sağlığı için sarkopeninin erken tespit edilmesi gerekli egzersiz ve beslenme düzeninin kurulması ile uzun vadede mortalite, morbitide ve disabilitenin önüne geçmek mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; the aim is to demonstrate that patients with Familial Mediterranean Fever are at risk for sarcopenia and that various clinical and laboratory values such as CRP, ESR, SAA and number of attacks are risk factors. Materials and methods: The clinical trial was designed as a cross-sectional study. Between 01/09/2022- 01/01/2023, 110 patients with a diagnosis of Familial Mediterranean Fever for at least 1 year followed in the Physical Medicine and Rehabilitation Rheumatology Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital were included. Volunteers diagnosed with FMF were evaluated in terms of muscle strength, muscle mass and physical performance, and they were divided into 3 different groups without sarcopenia, with pre-sarcopenia and sarcopenia. Sociodemographic data, smoking history, presence of additional disease and BMI were recorded in all 3 groups. Serum Amyloid A (SAA), erythrocyte sedimentation rate (ESH) and CRP values were measured as laboratory tests. Jamar Dynamometer was used to measure the muscle strength of the patients, DXA and USG were used for the determination of muscle mass, walking speed and Short Physical Performance Battery were used for the determination of physical performance, and all this information was noted in the case report form (See Appendix 5). Mini Nutritional Questionnaire Short Form, ISSF and FMFQoL quality of life questionnaires were also administered to the volunteers. Results: CRP, ESR and SAA values were found to be statistically significantly higher in the patient group with sarcopenia and pre-sarcopenia compared to the group without sarcopenia. Hand grip strength was found to be statistically significantly lower in the group with a SAA value higher than 0.5 mg/dL. The high number of attacks was found to be significantly higher in the sarcopenic group than in the non-sarcopenic group. Although the disease duration was longer on average in patients with pre-sarcopenia and sarcopenia, no statistically significant difference was found. In the comparison of the ISSF severity scale, it was determined that the sarcopenic and pre-sarcopenic groups were statistically significantly higher than the non-sarcopenic individuals. Smoking, alcohol use, drug use, comorbidity, age, BMI and FMFQoL were not significant for sarcopenia in FMF patient groups. Although there was no significant difference between the 3 groups in the evaluation of USG, muscle thickness was found to be less in the sarcopenic group. In our study, high levels of CRP, ESR, SAA, ISSF scores and number of attacks were found to be significant for the risk of sarcopenia in patients with FMF. Conclusion: As a result of this study , it is suggested that chronic inflammation maybe effective in the pathogenesis of sarcopenia and these parents should be evaluated for sarcopenia even if there are no symptoms in autoinflammantory diseases such as FMF. It is important for clinicians to evaluate patients for sarcopenia in patients with high laboratory values such as CRP, ESR, SAA, and the number of attacks and ISSF scores in the FMF patient group. Early detection of sarcopenia and establishment of the necessary exercise and diet may be possible in order to prevent morbidity and disability in the long term for anticipatory muscle health in this group of patients with a high cumulative inflammation burden despite their young age.