Anne sütü alım süresini sağlıklı süt çocuklarında etkileyen faktörler ve bu faktörlerin ıowa beslenme tutum ölçeği ile değerlendirilmesi
Factors affecting the duration of breast milk intake inhealthy infants and evaluation of these factors with theiowa feeding attitude scale
  1. Tez No: 833379
  2. Yazar: AYGUL NABALIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu anket çalışması ile 6 -24 (24 ay hariç) ay yaş aralığındaki bebeği olan annelere anne sütünün verilme süresi ve kesilme zamanına etki eden nedenlerin araştırılması planlanmıştır. Bu nedenler ayrıca (IOWA Infant Feeding Attitude Scale-IIFAS) IOWA Bebek Beslenme Tutum Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Amacımız anne sütünün zamanından önce kesilmesini etkileyen faktörleri belirlemek, bu konuda farkındalığı arttırmak ve bu vesileyle anne sütünün erken kesilmesini önlemeye katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: T. C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu SUAM Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran düşük doğum ağırlığı ve kronik hastalığı olmayan, zamanında doğmuş, 6-24 (24 ay hariç) ay arası çocuğa sahip, anket çalışmasına katılmayı kabul eden 305 anne çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen annelere yüzyüze görüşülerek demografik özellikleri içeren anket uygulanmıştır. Ayrıca anne sütü ile beslenme durumunu saptamak için IOWA Bebek Beslenme Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Demografik anket sonuçları ile IOWA Bebek Beslenme Tutum Ölçeği anket sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 305 annenin %83,0'ü 25-40 yaş arasındaydı. Annelerin muayeneye gelen çocuklarının yaş ortalaması 14,7±4,7 aydı ve %54,8'i erkekti. Çalışmamıza alınan 305 annenin IOWA Bebek Beslenme Tutum Ölçeği ölçek puanı ortalaması 71.7 ± 5,6 (min:48- maks:82) bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: With this questionnaire study, it was planned to investigate the reasons affecting the duration of breastfeeding and the time of discontinuation of breast milk to mothers with infants between the ages of 6-24 (except 24 months) months. These reasons were also evaluated with the IOWA Infant Feeding Attitude Scale(IFAS). Our aim is to determine the factors affecting the premature discontinuation of breast milk, to raise awareness on this issue and thus to contribute to the prevention of premature discontinuation of breast milk. Materials and Methods: A total of 305 mothers who had no low birth weight and no chronic diseases, who were born at term, who had children between 6-24 (except 24 months) months of age and who agreed to participate in the questionnaire study were included in the study. A survey including demographic characteristics was administered to the mothers included in the study through face-to-face interviews. In addition, IIFAS was used to determine the status of breastfeeding. The results of the demographic questionnaire were compared with the results of the IFAS questionnaire. Results: Of the 305 mothers who participated in our study, 83.0% were between 25-40 years of age. The mean age of the children was 14.7±4.7 months and 54.8% of them were male.