Deneysel iskemi reperfüzyon hasarında deksmedetomidin ve levobupivakainin etkileri
Effects of dexmedetomidine and levobupivacane on experimental ischemia reperfusion injury
- Tez No: 833397
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KESİCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Klinikte, iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarı mortalitesi yüksek vasküler bir kriz olup sıklıkla akut mezenterik iskemi, şok ve majör operasyonlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Literatürde I/R hasarını önlemede değişik moleküllerin etkili olduğu bildirilmekle birlikte en etkili tedavi hala bilinmemektedir. Literatürde Dex'in karaciğer, böbrek, beyin ve retinada I/R hasarı üzerine koruyucu etkisi olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Lokal anestezik (LA) uygulaması, postoperatif analjezi amacıyla birçok cerrahi prosedürde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bupivakain (B) ve levobupivakain (LVB) de bu amaçla sıklıkla kullanılan LA ajanlardandır. LVB, amid yapılı lokal anesteziklerden olup bupivakainin negatif enantiomeridir. Lokal anestezik etkisinin yanında adrenerjik antagonist etkisi de bulunmaktadır. LA'lerin anti-inflamatuar etkileri çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Dex'in anti-inflamatuar etki mekanizması ile I/R hasarını önleyebileceği bilgisi dikkate alındığında, LA'lerin de antiinflamatuvar etkisi nedeniyle I/R hasarını azaltabileceği öngörülmektedir. Literatürdeki çalışmalarda LVB ile Dex'in birlikte güvenli bir şekilde kullanılabileceği ve daha etkin bir analjezi ve anestezi sağladığı bildirilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, Dex ve LVB'in birlikte daha güçlü bir antiinflamatuvar etki sağlayabileceği düşünüldüğünden IR hasarını önlemede daha etkili olabileceği hipotezi ile kombine kullanımının da etkileri araştırıldı. Bu çalışmanın primer amacı Dex ve LVB'inin I/R hasarında oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Sekonder amacı ise organ fonksiyonlarını gösteren kan biyokimyasal parametreleri, iskemi biyomarkerları ve histopatolojik olarak organ hasarı üzerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hamidiye Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul'undan alınan onay (Onay Tarihi/Onay No: 28/07/2022/07-02) ile 03-28 Ekim 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hamidiye Hayvan Deneyleri Labaratuvarı'nda yapıldı. Sıçanlar her grupta 8 adet sıçan olacak şekilde 4 eşit gruba ayrıldı. Grup'lar; Group C (Control): 1 mL IP izotonik+Laparatomi+IP 2 mL izotonik+I/R. Group D (Dexmedetomidin): 100 µg kg-1/1 mL IP Dex+Laparatomi+IP 2 mL izotonik+I/R Grup L (Levobupivacaine): 1 mL IP izotonik+Laparatomi+IP LVB (2,5 mg kg−1/2 mL) +I/R. Group DL (Dex+LVB): 100 µg kg-1/1 mL IP Dex+Laparatomi+IP LVB (2,5 mg kg−1/2 mL) +I/R. Biyokimyasal inceleme için yaklaşık 4-6 mL kan örnekleri intrakardiak ponksiyon ile alındı. Histopatalojik inceleme için beyin, kalp, akciğer ve karaciğer doku örnekleri alınarak tüm sıçanlar sakrifiye edildi. Biyokimyasal olarak kan örneklerinde aspartat amino transaminaz (AST), alanin amino transaminaz (ALT) ve serum glukozu Abbott Architect c16000 oto analizörü ile ölçüldü. Total Antioxidant Status (TAS) ve total oxidant status (TOS) Real Assay Total Antioxidant Status Assay Kit ile ölçüldü. TAS değerleri; mmol Askorbik Asit Ekivalent / L, TOS değerleri ise; µmol H2O2 Ekivalent / L olarak hesaplandı. İstatiksel analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013) Programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Grup L ve Grup DL'de ortalama kan glukoz düzeyleri Grup C'ye göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edildi (sırasıyla; p=0.001, p=0.016).
Özet (Çeviri)
Purpose: Clinically, ischemia/reperfusion (I/R) injury is a vascular crisis with high mortality that frequently occurs after acute mesenteric ischemia, shock, and major operations. Although it has been reported in the literature that different molecules are effective in preventing I/R injury, the most effective treatment is still unknown. Some studies in the literature demonstrated that that Dex has a protective effect on the liver, kidney, brain, and retina in I/R damage. The application of local anesthetics (LA) is widely used in many surgical procedures for the purpose of postoperative analgesia. Bupivacaine (B) and levobupivacaine (LVB) are among the local anesthetic agents frequently used for this purpose. LVB is an amide local anesthetic that is the negative enantiomer of bupivacaine. Aside from its local anesthetic properties, it also has an adrenergic antagonist effect. The anti-inflammatory effects of LAs have been demonstrated in several studies. Considering that Dex can prevent I/R damage through its anti-inflammatory mechanisms, it is hypothesized that LAs, which also possess this property, could reduce I/R damage as well. Studies in the literature demonstrate that LVB and Dex can be used safely together while achieving a more effective analgesia and anesthesia. Therefore, in our study, the effects of combined use of Dex and LVB were investigated, with the hypothesis that they may be more effective in preventing IR damage, as they are thought to provide a stronger anti-inflammatory effect when used in combination. The primary aim of this study is to reveal the effects of Dex and LVB on oxidative stress parameters in I/R injury. The secondary aim is to investigate the effects of Dex and LVB on blood biochemical parameters indicating organ functions, ischemia biomarkers and histopathological organ damage. Material and Method: This study was conducted at the University of Health Sciences, Hamidiye Animal Experiments Laboratory between 03-28 October 2022 with the approval received from the Health Sciences University, Hamidiye Animal Experiments Local Ethics Committee (Approval Date/Approval No: 28/07/2022/07-02). The rats were divided into 4 equal groups, with 8 rats in each group. Group C (Control): 1 mL IP isotonic+Laparotomy+IP 2 mL isotonic+I/R. Group D (Dexmedetomidine): 100 µg kg- 1/1 mL IP Dex+Laparotomy+IP 2 mL isotonic+I/R. Group L (Levobupivacaine): 1 mL IP isotonic+Laparotomy+IP LVB (2.5 mg kg−1/2 mL)+I/R. Group DL (Dex+LVB): 100 µg kg−1/1 mL IP Dex+Laparotomy+IP LVB (2.5 mg kg−1/2 mL)+I/R. Approximately 4-6 mL of blood samples were collected via cardiac puncture for biochemical analysis. The rats were sacrificed, and brain, lung and liver tissue samples were taken for histopathological examination. Aspartate amino transaminase (AST), alanine amino transaminase (ALT) and serum glucose in blood samples were measured with an Abbott Architect c16000 analyzer. Total Antioxidant Status (TAS) and Total Oxidant Status (TOS) were measured with Real Assay Total Antioxidant Status Assay Kit (Mega Medicine San. ve Tic. Ltd. Şti., Türkiye). TAS values were calculated as mmol Ascorbic Acid Equivalent / L, and TOS values were calculated as µmol H2O2 Equivalent / L. The sample calculation was carried out using the MedCalc® Statistical Software version 19.7.2 (MedCalc Software Ltd, Ostend, Belgium; https://www.medcalc.org; 2021) Program. Results: Mean blood glucose levels in Group L and Group DL were found to be statistically significantly higher than in Group C (p=0.001, p=0.016, respectively).