Eğitim sürecinde adolesan kronotipinin sezgisel yeme durumu ve kaygı düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of adolescent chronotype with intuitive eating and anxiety levels in the education process
  1. Tez No: 833398
  2. Yazar: ARZU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Kâğıthane BİL Kolejlerindeki öğrenim gören Anadolu Lisesi öğrencilerinin eğitim sürecinde olan adolesan kronotiplerinin, sezgisel yeme durumu ve kaygı düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 14-18 yaş arası 92 kız ve 93 erkek olmak üzere 185 lise öğrencisi katılmıştır. Çalışmaya katılım gönüllülük esasına dayanarak anket yöntemi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında tüm katılımcılara demografik bilgilerini saptamak için“Kişisel Bilgi Formu”, uyku süresi, kronotip skorunu ölçmek amacıyla 27 soruluk“Adolesan Kronotip Anketi”, sezgisel yeme düzeylerinin değerlendirilmesi için 21 maddelik“Sezgisel Yeme Ölçeği (IES)”ve sürekli durumluluk kaygı düzeylerini ölçmek için 20 maddeden oluşan“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Anket formları Şubat 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerin istatistiksel analizlerinin ölçümü için IBM SPSS 25.0 kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların cinsiyet kategorik değişkeni açısından Sabahlık/Akşamlık (M/E) (p>0.05) ve Ortalama Uyku Süresi (MSF) arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the relationship between the adolescent chronotypes, intuitive eating status and anxiety levels of Anatolian High School students studying in Kagıthane BIL Colleges. 185 high school students, 92 girls and 93 boys, aged 14-18 participated in the study. Participation in the study was made on a voluntary basis by survey method. In data collection,“Personal Information Form”was given to all participants to determine their demographic information,“Adolescent Chronotype Questionnaire”with 27 questions to measure sleep duration and chronotype score,“Intuitive Eating Scale (IES)”with 21 items to evaluate intuitive eating levels and to measure trait anxiety levels. For this, the“State-Trait Anxiety Inventory”consisting of 20 items was used. Questionnaire forms were applied between February 2023 and April 2023. IBM SPSS 25.0 was used to measure the statistical analyzes of the scales used. No significant difference was found between Morning Dress/Evening Dress (M/E) (p>0.05) and Mean Sleep Time (MSF) in terms of gender categorical variable of the study participants.