Adölesan dönemde PCOS tanılı hastalarda over morfolojisinin ve total ovaryan volümün androjenler ve insülin direnci ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between ovarian morphologhy, total ovarian volume, androgen levels, and insulin resistance in adolescent patients diagnosed with PCOS
- Tez No: 937324
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN, DR. NURŞEN KURT0ĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: PCOS (Polycystic Ovary Syndrome) klinik ve/veya biyokimyasal olarak hiperandrojenizmin varlığı, adet düzensizliği ve polikistik over morfolojisi şeklinde izlenen, adölesan dönemde %6–18 prevalansla görülen önemli bir endokrin bozukluktur. PCOS bozulmuş obezite, insülin direnci gibi metabolik riskler taşır. Bu çalışmada adölesan tanı kriterinde yer almayan over morfolojisinin bu metabolik riskleri öngörmedeki yerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Biz çalışmamızda 30.11.2024-25.04.2025 tarihleri arasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adölesan Polikliniği'nde gerekli klinik ve laboratuar incelemeleri sonrası PCOS tanısı alan 98 adölesan hasta değerlendirildi. Transabdominal USG ile over volümü ölçümü yapıldı. Ardından overlerin periferal dizilim varlığı ve yokluğuna göre hastalar 2 gruba ayrıldı ve periferal dizilim olanlarda over ve stroma yüzey alanı ölçümü yapıldı. S/A (Stroma yüzey alanının over yüzey alanına oranı) hesaplandı. Bu ultrason verileriyle (over volümü, periferal dizilim varlığı, over ve stroma yüzey alanı ölçümü), hastaların demografik bilgileri, menarş yaşı, mFG (modifiye Ferriman Galwey) skoru ve tanı sürecinde yol gösteren klinik bulgular ile laboratuvar sonuçlarının birbirleri ile olan ilişkileri ortaya konuldu. İnsülin direncinin belirlenmesi amacı ile laboratuvar parametrelerinden yararlanılarak HOMA indeksi kullanıldı. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics ver. 25 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: PCOS (polycystic ovarian syndrome) is one of the most common endocrine disorders based on the following three criteria: hyperandrogenism, oligo-anovulation, and detection of polycystic ovaries (PCO) based on ultrasound examination. PCOS prevalence is 8-13% in adolescent population. We aim to investigate the PCOM (polycystic ovarian morphology) role in predicting metabolic risks which is not included in diagnostic criteria while evaluating adolescent patients. Materials and Methods: We assessed 98 adolescent patients diagnosed with PCOS following the necessary clinical and biochemical investigations at Adolescent Outpatient clinic of Bağcılar Research and Training Hospital between Novemver 30, 2024 and April 25, 2025. All patients underwent transabdominal ultrasonography to measure the total ovarian volüme and determine the presence of peripheral follicular pattern. In cases where the peripheral pattern was observed, the stromal and ovarian areas were also measured. These ultrasonographic findings were then compared with patients' demographis data, age at menarch, mFG (modified Ferriman-Gallwey) scores and clinical/laboratory information obtained during the diagnostic process. To assess insulin resistance, the HOMA index was calculated based on laboratory parameters. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 25 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA), and a p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: No significant association was observed between ultrasonographic features (ovarian volume, having peripheral follicular patern or not, S/A ratio) and the patients' hormonal levels like LH/FSH, total testosteron; metabolic levels like insulin levels, lipid levels and mFG, BMI.