Güneş panellerinin kullanim süresi sonrasi atik yönetimi veçevresel etkileri
End-of-life waste management and environmentalimpacts of solar panels
  1. Tez No: 1001041
  2. Yazar: EMRE FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Güneş enerjisi teknolojilerinin küresel ölçekte hızla yaygınlaşması, fotovoltaik (PV) panellerin kullanım ömrü sonrasında ortaya çıkacak atık miktarını önemli bir çevresel konu haline getirmiştir. Yaklaşık 25-30 yıllık ömre sahip PV paneller, kullanım süresi boyunca temiz enerji üretimi sağlasa da, ömür sonlarında geri dönüşüm, yeniden kullanım ve bertaraf süreçlerinin etkin şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, PV panellerin yapısal bileşenlerini, yaşam döngüsü aşamalarını ve panel ömrünü etkileyen faktörleri literatür kapsamında inceleyerek, kullanım ömrü sonunda ortaya çıkan atıkların çevresel, ekonomik ve teknik açıdan değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, mekanik, termal ve kimyasal geri dönüşüm teknolojileri ayrıntılı olarak incelenmiş, her yöntemin geri kazanım verimi, teknik uygunluğu, maliyeti ve çevresel etkileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca Avrupa Birliği, ABD ve Çin gibi ülkelerde uygulanan PV panel atık yönetimi politikaları değerlendirilerek Türkiye'deki mevcut yasal çerçeve ile karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Türkiye'nin artan güneş enerjisi kapasitesi dikkate alınarak, 2030-2050 dönemi için ulusal PV atık projeksiyonu oluşturulmuş ve geri dönüşüm sektörünün ekonomik potansiyeli ortaya koyulmuştur. Elde edilen bulgular, PV panel atıklarının sürdürülebilir yönetimi için geri dönüşüm alt yapısının güçlendirilmesi, üretici sorumluluğu mekanizmalarının uygulanması, standartların geliştirilmesi ve ekonomik teşviklerin artırılmasının kritik önemde olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'nin güneş enerjisi dönüşümünü çevresel açıdan sürdürülebilir hale getirmek için gerekli politika önerilerini sunarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid global expansion of solar energy technologies has made end-oflife (EoL) photovoltaic (PV) panels an increasingly significant environmental concern. Although PV panels provide clean electricity generation throughout their 25-30-year operational lifespan, the management of these panels after their service life requires well-structured systems of recycling, reuse, and disposal. This thesis examines the material composition, life-cycle stages, and degradation mechanisms of PV panels, and evaluates end-of-life PV waste from environmental, technical, and economic perspectives. Mechanical, thermal, and chemical recycling techniques are comprehensively analyzed and compared in terms of recovery efficiency, technical feasibility, cost, and environmental impacts. Furthermore, PV waste management policies implemented in the European Union, the United States, and China are reviewed and compared with Turkey's current regulatory framework. Based on Turkey's increasing solar energy capacity, national PV waste projections for 2030- 2050 are presented, and the economic potential of material recovery is assessed. The findings demonstrate that establishing a sustainable PV waste management system in Turkey will require the development of recycling infrastructure, the implementation of extended producer responsibility (EPR), the introduction of technical standards, and the expansion of economic incentives. This study provides policy recommendations aimed at enhancing the environmental sustainability of Turkey's solar energy sector and contributes to the growing body of literature on circular economy applications in renewable energy systems.