Farklı zeminlerde uygulanan temel tiplerinin yapı maliyetine etkisi
Effect of foundation types applied on different grounds on construction cost
  1. Tez No: 833613
  2. Yazar: SALİH KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALPEREN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Iğdır İlinde farklı iki konumda belirlenen farklı iki zemin üzerinde yapılacak aynı özellikte 6 katlı konut türü betonarme bir binada kullanılacak temel tiplerinin yapı maliyetine olan etkisi incelenmiştir. 6 katlı konut türü olarak üretilen projenin temel sisteminin radye temel ve sürekli (mütemadi) temel olmak üzere iki şekilde Sta4CAD V.14 programı ile modellenmiştir. Seçilen mevcut alanlardaki zemin etüttü verilerine dayanarak, statik ve betonarme analizi Sta4CAD V.14 analiz programı yazılımı ile yapıldıktan sonra analiz sonuçlarına göre oluşan maliyet için tasarlanan taşıyıcı sistemlere ait ayrı ayrı kalıp, demir ve beton metrajları çıkarılarak, metraj karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca çıkartılan metrajların 2023 yılına ait maliyetlerindeki değişimleri dikkate alınarak göz önüne alınarak inceleme yapılmıştır. Araştırma alanı Iğdır İli Merkez İlçesinde Karaağaç Mahallesinde ve Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent YURTSEVEN Kampüsünde bir konut projesi olarak tasarlanmış 6 katlı bir betonarme bir yapıdır. Yapı, 1 adet bodrum kat, 1 adet zemin kat ve 4 adet normal kattan oluşmaktadır. Sonuç itibari ile radye plak temelin sürekli (mütemadi) temele göre yapılan analiz sonucu hesaplamalarda daha güvenli tarafta kaldığı görülmektedir. 2023 yılında oluşan yapı maliyeti farkları incelenmiştir. Maliyet hesabı analiz sonucu elde edilen statik hesaplamalara göre yapılmıştır. Farklı zeminlerde seçilen temel taşıyıcı sistemlerinin 2023 yılındaki maliyet farkları radye plak temel için yaklaşık % 33,04, sürekli (müdemadi) temel için yaklaşık % 30,87 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca aynı zeminde seçilen temel taşıyıcı sistemlerinden şehir merkezi için seçilen sürekli (mütemadi) temelin radye plak temele göre % 4,38 daha fazla maliyet farkı, Şehit Bülent YURTSEVEN Kampüsü için seçilen sürekli (mütemadi) temelin radye plak temele göre % 2,68 daha fazla maliyet farkı oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of foundation types to be used in a 6-storey reinforced concrete building with the same characteristics on two different floors determined in two different locations in Iğdır Province on the cost of construction was investigated. The foundation system of the project, which was produced as a 6-storey housing type, was modeled with Sta4CAD V.14 program in two ways as raft foundation and continuous (continuous) foundation. Based on the ground survey data in the selected existing areas, static and reinforced concrete analysis was done with the Sta4CAD V.14 analysis program software, and the quantities of the formwork, iron and concrete of the carrier systems designed for the cost incurred according to the analysis results were extracted separately and the quantity comparison was made. In addition, an examination was made by taking into account the changes in the costs of the issued quantities for the year 2023. The research area is a 6-storey reinforced concrete structure designed as a housing project in Iğdır Province Central District, Karaağaç Mahallesi and Iğdır University Şehit Bülent YURTSEVEN Campus. The building consists of 1 basement floor, 1 ground floor and 4 normal floors. As a result, it is seen that the raft plate foundation is on the safer side in the calculations as a result of the analysis made according to the continuous (continuous) foundation. Differences in building costs in 2023 were examined. The cost calculation was made according to the static calculations obtained as a result of the analysis. The cost differences of the foundation carrier systems selected on different floors in 2023 have been calculated as approximately 33.04% for the raft plate foundation and approximately 30,87% for the continuous (continuous) foundation. In addition, 4,38% more cost difference of the continuous (continuous) foundation selected for the city center, among the foundation carrier systems selected on the same ground, compared to the raft plate foundation, the continuous (continuous) foundation selected for the Şehit Bülent YURTSEVEN Campus is 2,68% more than the raft plate foundation. cost difference.