Tüm vücut vibrasyon egzersiz eğitiminin gövde ve alt ekstremite kas kuvveti, denge, vücut kompozisyonu ve performans parametrelerine etkisi
Effect of whole body vibration exercise training on trunk and lower extremity muscle strength, balance, body composition and performance parameters
- Tez No: 833632
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamız tüm vücut vibrasyon (TVV) egzersiz eğitiminin gövde ve alt ekstremite kas kuvveti, denge, vücut kompozisyonu ve performans parametrelerine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Araştırmamıza yaş ortalaması 22,86±3,11 yıl olan toplam 45 kadın katılımcı dahil edidi. Katılımcılar 40 Hz'lik, 25 Hz'lik TVV egzersiz eğitim grubu ve aynı eğitimi vibrasyonsuz olarak gerçekleştiren aktif kontrol grubu olmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Araştırmaya katılan bireyler egzersiz eğitimi öncesi ve sonrasında olmak üzere 2 ayrı zaman diliminde değerlendirildi. Gövde kas kuvveti, alt ekstremite kas kuvveti ve eklem pozisyon hissi izokinetik dinamometre ile değerlendirildi. Denge analizi için Biodex stabilometre, vücut kompozisyon analizi için Tanita BC-418 cihazı kullanıldı. Katılımcıların üst ekstremite performans analizi için kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi, alt ekstremite performans analizi içinse 3 boyutlu ivme-ölçerle dikey sıçrama yeteneği değerlendirilmiştir. 6 hafta boyunca uygulanan egzersiz eğitiminde temelde gövde stabilizasyonunu hedef alan 5 ayrı egzersiz haftada 3 kez ve her bir seans ortalama 30 dk sürecek şekilde gerçekleştirildi. Araştırma bulguları 40 Hz ve 25 Hz' de gerçekleştirilen TVV egzersiz eğitimlerinin gövde ve alt ektremite kas kuvvetinde aktif kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğunu gösterdi(p0,05). Alt ve üst ekstremite performans analiz bulguları ise tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu gösterdi. Sonuç olarak bulgularımız kassal kuvvet ve endurans gelişimi hedeflenen bireylerde TVV uygulamasının etkili olabileceğini ancak denge ve proprioseptif sistemlerin geliştirilmesinde yetersiz kaldığını göstermiştir. Ayrıca alt ve üst ekstremite performans artışı için stabil zeminde gerçekleştirilen geleneksel egzersizlere karşın, TVV egzersiz eğitimlerinin iyi bir alternatif oluşturabileceği bu çalışma ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of whole-body vibration (WBV) exercise training on trunk and lower extremity muscle strength, balance, body composition, and performance parameters. A total of 45 female participants with an average age of 22.86±3.11 years were included in the study. Participants were divided into 3 equal groups: 40 Hz WBV, 25 Hz WBV exercise training group, and an active control group that performed the same training without vibration. Individuals participating in the study were evaluated in two separate periods, before and after exercise training. Trunk muscle strength, lower extremity muscle strength, and joint position sense were evaluated using an isokinetic dynamometer. Trunk muscle strength, lower extremity muscle strength, and joint position sense were evaluated with an isokinetic dynamometer. The Biodex stabilometer was used for balance analysis and the Tanita BC-418 device was used for body composition analysis. For the upper extremity performance analysis of the participants, The Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test was evaluated, and for the lower extremity performance analysis, the vertical jumping ability was evaluated with a 3D accelerometer. In the exercise training applied for 6 weeks, 5 different exercises, mainly targeting trunk stabilization, were performed 3 times a week and each session lasted an average of 30 minutes. Study findings showed that WBV exercise training performed at 40 Hz and 25 Hz resulted in a statistically significant increase in trunk and lower extremity muscle strength compared to the active control group (p0,05). Finally, lower and upper extremity performance analysis findings showed statistically significant increases in all groups. As a result, the findings showed that WBV may be effective in individuals aiming to develop muscle strength and endurance, but they are insufficient in improving balance and proprioceptive systems. In addition, this study revealed that WBV exercise training can be a good alternative to traditional exercises performed on stable surface to increase lower and upper extremity performance.